16.1 C
Warszawa
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Jak rozjaśniać przebarwienia?

Przebarwienia na skórze pojawiają się u dużej części społeczeństwa. Ich obecność spowodowana jest nieprawidłową pracą melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę. Pod wpływem różnych czynników melanocyty wytwarzają nadmierną ilość barwnika – melaniny, który jest odpowiedzialny za kolor skóry.

Czym jest kwas traneksamowy i jakie ma właściwości

Kwas traneksamowy jest organicznym związkiem chemicznym z grupy aminokwasów. Wykorzystywany jest w medycynie jako środek przeciwkrwotoczny. Zwykle stosowany jest do zmniejszenia krwawienia przy poważnych operacjach, np. operacje serca. Poza działaniem przeciwkrwotocznym kwas traneksamowy wykazuje także właściwości rozjaśniające przebarwienia oraz blokuje aktywację melanocytów przez światło słoneczne. Dzięki tym właściwościom znalazł zastosowanie w kosmetyce jakoś środek pomagający zwalczać przebarwienia. Kwas traneksemowy jest skutecznym lekiem zwalczającym melasmę, jednak stosowanie go w tabletkach powoduje wystąpienie zbyt wielu działań ubocznych. Z tego powodu stosuje się go bezpośrednio na skórę, co daje korzystne efekty terapeutyczne.

Rodzaje przebarwień i melasma

Przebarwienia pojawiają się na ciele w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych. Poza działaniem słońca do powstawania przebarwień przyczyniają się także zmiany hormonalne i powstający w ich wyniku trądzik, powikłania po stanach zapalnych skóry, po których pojawiają się zaczerwienienia. Przebarwienia są także wynikiem naturalnego procesu starzenia się skóry, gdzie wraz z upływem czasu skóra nabiera nierównego kolorytu. Również stosowanie leków takich jak antykoncepcja hormonalna może przyczyniać się do powstawania przebarwień. Trudne do leczenia przebarwienia to zmiany typu melasma. Te przebarwienia najczęściej dotyczą kobiet w okresie rozrodczym. Głównymi czynnikami rozwoju tego typu przebarwień są hormony żeńskie, promieniowanie UV oraz skłonności genetyczne.

Jak usuwać przebarwienia?

Skuteczne usuwanie przebarwień zależy od rozpoznania, jakiego charakteru i na jakiej głębokości występuje zmiana. W walce z przebarwieniami stosuje się kremy rozjaśniające zawierające kwasy owocowe i witaminę C. Stosuje się także peelingi. Jednak należy brać pod uwagę, że zbyt intensywne stosowanie peelingów może powodować podrażnienia. Szeroką gamę kosmetyków do cery z przebarwieniami zapewnia firma Sesderma. Najnowsza linia produktów TRX zawiera w swoim składzie kwas traneksamowy, który pomaga skutecznie zwalczać nawet trudne przebarwienia.


Sprawdź kosmetyki z kwasem traneksamowym marki Sesderma: https://www.sesderma.pl/skladniki-aktywne/kwas-traneksamowy

Najnowsze artykuły