-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Jak wybrać drukarkę 3D do domu?

Drukarka 3D to urządzenie, które umożliwia druk przestrzenny. Dzięki temu możemy wytworzyć obiekty fizyczne na podstawie modeli komputerowych. Początkowo wykorzystywana w przemyśle i projektowaniu, coraz częściej jest wykorzystywana też w domach. Klienci kupują drukarki 3D, aby korzystać z nich w domu, tworząc własne figurki, przedmioty czy części do komputerów. To bardzo duża grupa docelowa choć bardzo zróżnicowana. Mimo, że nie jest to tania zabawka, jednak jest to produkt szczególny.

Co musimy wiedzieć o drukarce 3D przed jej zakupem.

Jeszcze do niedawna wielowarstwowa metoda druku jaką się wykorzystuje w tego rodzaju urządzeniach wykorzystywana była głównie w przemyśle: w budownictwie i projektowaniu. Z czasem dzięki coraz większej dostępności i malejących cenach coraz częściej jest wykorzystywana też w domach. Wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy domowa drukarka 3D jest dla każdego, czy może tylko dla profesjonalistów i czy zakup drukarki 3D do domowego użytku to dobry pomysł? Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie, warto zgłębić nieco wiedzę o takich urządzeniach.

Jak działa domowa drukarka 3D?

Nie dla każdego sposób działania oraz budowa urządzeń addytywnych jest dostatecznie znana. Na wyobraźnię za to działają coraz częściej pojawiające się w mediach doniesienia o coraz to bardziej niewiarygodnych zastosowaniach druku 3D. Informacja o domu, który wybudowano przy użyciu drukarki 3D, protezy kończyn czy broń wyprodukowaną tą metodą. Można odnieść wrażenie, że przy pomocy tego urządzenia można wydrukować wszystko.

Nie można jednak powiedzieć, że sposób działania drukarki 3D jest prosty. Pierwszym etapem jest przygotowanie trójwymiarowego modelu na podstawie którego zostanie wydrukowany przedmiot. Potrzebny jest do tego specjalny program. Choć dostępność takiego oprogramowania stale się zwiększa, to wymaga ono jednak odpowiednich umiejętności. Aby korzystać z możliwości jakie daje domowa drukarka 3D musimy albo nieco poćwiczyć projektowanie trójwymiarowych modeli, albo stosować dostępne gotowe opracowania.

Kiedy posiadamy już model 3D, konieczne jest jego załadowanie do kolejnego, specjalnego programu, którego przełoży model na ścieżki, z jakich korzysta później drukarkę 3D. Dopiero wtedy można nagrać plik na kartę pamięci, którą umieszcza się w drukarce 3D. Po wczytaniu danych na ekranie wyświetli się informacja o tym, ile materiału będzie potrzebne do wydrukowania przygotowanego projektu i jaki będzie czas wydruku.

Aby jednak rozpoczął się proces druku drukarka 3D musi podgrzać wszystkie materiały do odpowiedniej temperatury.

Co może drukować domowa drukarce 3D?

Wydaje się, że stosując technologię addytywną można drukować wszystko, od prostych modeli, aż po budynki czy struktury imitujące tkanki mięśni. Jednak domowa drukarka 3D, mimo iż posiada sporo możliwości, to jednak ma spore ograniczenia. Pozwoli ona na drukowanie prostych i raczej niewielkich modeli.

Wybór drukarki do domu

Poszukując drukarki 3D do domowego użytku kierujemy się zwykle ceną urządzenia, łatwością użytkowania drukarki oraz wytrzymałością gotowych, wydrukowanych modeli. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj w ślad za jakością idzie również cena. Koszty możemy obniżyć kupując model do samodzielnego złożenia. Złożenie drukarki wymaga sporo czasu i umiejętności.

Przydatną rzeczą byłoby odbycie szkolenie z projektowania 3D. Dzięki temu zweryfikujesz swoje możliwości. Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest kupno drukarki 3D polskiego producenta, np.: UBOT 3D. Polskie oprogramowanie, możliwość szybkiego zakupu komponentów, materiałów czy nawet skorzystania ze wsparcia technicznego są w tym wypadku dużym atutem.

Czy warto zainwestować w drukarkę 3D?

Domowa drukarka 3D, mimo że jest najtańszym urządzeniem w tej branży, to nie należy do tanich maszyn. Koszt takiej drukarki waha się od kilkuset złotych za najtańsze wzwyż. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą sprawdzić w praktyce, jak działa wydruk trójwymiarowy lub chcą nauczyć się projektowania modeli 3D.

Konieczne będzie również zakup filamentu, czyli tworzywa, z którego będą drukowane przedmioty. Zazwyczaj jest to plastikowe włókno, choć możliwy jest inny filament (wybór jest coraz większy). Kilogram filamentu kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Najnowsze artykuły