-3.3 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Jak zorganizować dziecku wolny czas w domu?

Wielu rodziców zdążyło się już przekonać, że nuda nie jest dobrym doradcą zwłaszcza, jeśli chodzi o kilkulatków. Zbyt duża ilość wolnego czasu po zajęciach szkolnych czy w trakcie weekendu niejednokrotnie doprowadziła już do zbitych okien, połamanego płotu, a co gorsza, złamanych nóg i rąk. Prawdziwymi szczęściarzami są rodzice, którzy nie muszą martwić się o szalone wybryki swoich pociech, które samodzielnie potrafią znaleźć sobie ciekawe i kreatywne zajęcie. Jednak wiele maluchów nie do końca jest skłonnych do współpracy, zwłaszcza gdy uwielbiają przesiadywać długimi godzinami przed ekranami smartfonów, laptopów czy telewizorów. Warto jednak produktywnie zagospodarować czas wolny dziecka w taki sposób, aby nie czuło się do niczego zmuszane. Jak to zrobić?

Czas wolny dziecka: złoty środek

Coraz więcej szkół angażuje się w organizację zajęć pozalekcyjnych, które są świetnym uzupełnieniem podstawowego zakresu edukacji. Kółka taneczne, plastyczne, naukowe czy sportowe korzystnie wpływają na rozwój dziecka i pomagają mu znaleźć swoją życiową pasję. Często jednak zdarza się, że rodzice nieświadomie popełniają błąd, wypełniając harmonogram dziecka do granic możliwości. Nadmiar obowiązków powoduje, że dziecku nie pozostaje wiele czasu na zabawę, która w kontekście rozwoju emocjonalnego jest równie istotna jak edukacja. Nie można jednak popadać ze skrajności w skrajność – brak aktywności pozaszkolnej dla dziecka to pierwszy krok do zahamowania jego prawidłowego dojrzewania pod względem psychicznym.

Zobacz także: https://kobietaiuroda.pl/przepis-na-bestseller-jak-napisac-hit-wydawniczy/

Czas wolny dziecka: przyjemne z pożytecznym

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z realnego zagrożenia, jakie wiąże się z uzależnieniem dzieci od urządzeń elektronicznych. Co prawda smartfony czy tablety można wykorzystywać w celach edukacyjnych, jednak najczęściej służą one naszym dzieciom do maniakalnego przeglądania Internetu czy grania w gry, które nie wnoszą absolutnie nic do ich rozwoju. Czas wolny warto wykorzystać na wzbogacanie jego słownictwa oraz wspieranie rozwoju emocjonalnego. Wspólne czytanie bajek dla dzieci to bardzo dobra inicjatywa, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z młodszymi maluchami. Warto sięgnąć po „Mądre bajki” od Agnieszki Antosiewicz, która stworzyła przepięknie ilustrowany zbiór opowiadań, który jest czymś więcej niż tylko kolejną pozycją wydawniczą na rynku książek dla dzieci. „Mądre bajki” są przede wszystkim napisane kwiecistym językiem przyjemnym dla ucha i jednocześnie bardzo łatwym do przyswojenia nawet dla najmłodszych czytelników. Każde opowiadanie zawarte w zbiorze jest wyjątkowe, a zarazem niesie ze sobą niezwykle uniwersalne przesłanie. Czytając książkę autorstwa Agnieszki Antosiewicz nie można oprzeć się wrażeniu, że autorska zawarła w niej wszystkie wartości i prawdy, o których istnieniu powinien wiedzieć każdy człowiek i żyć z nimi w zgodzie.

Czas wolny dziecka: wysiłek fizyczny

Doświadczeni rodzice z pewnością zauważyli zależność między poziomem zmęczenia u dzieci a ich chęcią do zasypiania. Dzieci, którym brakuje odpowiedniej dawki aktywności fizycznej nadmiaru swojej energii pozbywają się w ten czy inny sposób, który zazwyczaj kończy się mniejszą lub większą katastrofą. Dbając o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka nie powinniśmy zapominać o jego sprawności fizycznej. We współczesnym świecie nie trudno o nadwagę u maluchów biorąc pod uwagę ilość przetworzonej żywności jaką serwują nam markety i restauracje „fast food”. Dlatego wolny czas z dzieckiem warto spożytkować aktywnie – mały mecz piłki nożnej w domowym ogródku, wycieczka rowerowa czy spacer po lesie to tylko niektóre z ciekawych propozycji. Sport to zdrowie, a wysiłek pomaga utrzymać w ryzach nawet najbardziej krnąbrne maluchy.

Najnowsze artykuły