-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Kancelaria notarialna – kiedy warto skorzystać z jej usług?

Biura notarialne oferują szeroki zakres usług. Mimo to, wiele osób dalej nie wie, kiedy warto wybrać się do notariusza. W tym artykule wymieniamy kilka spraw, które warto załatwić w jego kancelarii.

Sprzedaż lub kupno nieruchomości

Jeśli transakcja zawarta między dwoma stronami dotyczy nieruchomości, to prawo wymaga, by umowa została zawarta w formie aktu notarialnego – wyjaśnia osoba pracująca w Kancelaria Notarialna Wrocław Stare Miasto. Ten podpisywany jest przez obie strony oraz notariusza. Pieczęć, podpis i stempel notariusza służą jako dowód ich autentyczności podpisów, czyniąc sam dokument wiarygodnym.

Zrzeczenie się prawa do spadku

Kolejną rzeczą, którą zobowiązani jesteśmy załatwić przed notariuszem jest zrzeczenie się spadku po zmarłej osobie. Ten nie zawsze jest czymś, co chcieliśmy otrzymać – zwłaszcza, jeśli zmarła osoba pozostawiła po sobie długie.

Zobacz również: kancelaria notarialna Wrocław Śródmieście

Odrzucenie takiego spadku, w imieniu własnym lub dziecka również trzeba załatwić w obecności notariusza.

Rozdzielenie małżeńskiej wspólnoty majątkowej

Zaleca się skorzystanie z usług notariusza, gdy planuje się rozdzielenie małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Wynika to z faktu, że w przypadku separacji jeden z małżonków może mieć skłonności do przekłamywania wcześniejszych ustaleń.

Notariusz to osoba upoważniona przez prawo, której obowiązkiem jest poświadczanie i udowadnianie, że dokumenty, w tym akty notarialne i umowy, są prawnie wiążące.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli planuje się podział majątku wspólnego z partnerem, zawsze należy skonsultować się z notariuszem. Wynika to z faktu, że prawnicy posiadają niezbędną wiedzę na temat tego, jak chronić swoje interesy podczas rozliczenia.

Najnowsze artykuły