-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Markiza tarasowa – zalety, wady, typy, ceny

Gdy taras nie ma zadaszenia, w tym celu można zdecydować się na zamontowanie markizy tarasowej. Zobacz, jak dokładnie wyglądają i działają takie osłony, jakie mają one zalety i wady i ile trzeba będzie za nie zapłacić!

Jak wygląda markiza tarasowa?

Obecnie najczęściej jako markiza na taras wykorzystuje się markizy ruchome, składane, które można otworzyć wtedy, gdy chce się osłonić taras, a następnie złożyć, gdy nie będziemy z nich już korzystali.

Rozkładane markizy tarasowe zbudowane są z kasety, ramienia, które chowa się w kasecie, a także z rozciągniętego na ramieniu materiału. Do wykonania takich osłon wykosztuje się różne typy materiałów, więc można dobrać je pod kątem ich wyglądu oraz właściwości do wyglądu tarasu.

Jakie są zalety i wady markiz na taras?

Przed zdecydowaniem się na zastosowanie takiej osłony trzeba będzie uwzględnić zarówno jej zalety, jak i wady. Co warto o nich wiedzieć?

Główną zaletą markizy tarasowej jest przede wszystkim jej cień oraz osłona. Dzięki temu może ona zapewnić komfortowy wypoczynek w trakcie cieplejszych, ale też deszczowych dni. Materiały na markizy są odporne na wilgoć, dlatego też nie musimy obawiać się, że będą one przeciekały i powodowały przemoczenie.

Kolejną zaletą markiz tarasowych jest ich wygoda, ponieważ tego typu osłony są proste w używaniu. Obecnie są one również stosowane wraz z automatyką, co także przekłada się na ich komfort obsługi.

Nie można też zapominać o walorach estetycznych, jakie mają markizy tarasowe. Dzięki nim taras może prezentować się jeszcze lepiej, co również przekłada się na atrakcyjny wygląd całego domu.

Gdy natomiast chodzi o wady, głównie jest nią cena, ponieważ koszt zakupu i montażu dobrej markizy tarasowej może wynieść nas nawet kilka tysięcy złotych.

Trzeba też pamiętać o tym, że markiza tarasowa będzie również wymagała czyszczenia, chociaż niektóre z nich wykonane są z materiałów odpornych na zaplamienia. Warto też wziąć to pod uwagę.

Jak obsługuje się markizy tarasowe?

Tego typu markizy najczęściej obsługuje się dzisiaj za pomocą pilota albo przycisku montowanego na ścianie. Sterowana w taki właśnie sposób markiza na taras jest bardzo prosta w obsłudze i dzięki temu nie wymaga ona również żadnego wysiłku.

Oczywiście, można też zdecydować się na wykorzystanie standardowych markiz, które zwykle stosowane są z użyciem uchwytu montowanego na ścianie.

Gdy zatem chcemy wygodnie wypoczywać na trasie zarówno podczas słonecznej, jak i deszczowej pogody, zakupienie i montaż markizy tarasowej może być wtedy doskonałym wyborem.

Najnowsze artykuły