Męskie buty sportowe – jak wybrać dobre halówki?
Halówki, czyli piłkarskie buty na halę, należy odpowiednio dobrać, aby gra w piłkę była efektywna i komfortowa. Wybierając obuwie dla siebie, należy zwrócić uwagę na: konstrukcję cholewki i szpica, dopasowanie, rodzaj podeszwy oraz wyściółkę. Halówki piłkarskie powinny być, przede wszystkim, wygodne. Sklepy obuwnicze oferują szereg różnorodnych fasonów o ciekawym designie, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.
Konstrukcja cholewki i szpica
Wśród obuwia sportowego znanych marek dużą popularnością cieszą się, np.: buty Nike męskie, ale również buty marki Adidas, New Balance, Reebok, ASICS czy Puma. Niezależnie od firmy, jaka je stworzyła, wybierając halówki dla siebie, należy zwrócić uwagę na ich istotne elementy konstrukcyjne, czyli cholewkę i szpic. Buty na halę wykonane z tkaniny zapewnią stopie większą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie, stopa podczas wysiłku fizycznego nie będzie się ślizgać w bucie oraz intensywnie pocić. Klasyczne halówki na szpicu posiadają specjalną nakładkę, która nie tylko chroni palce w czasie kopania piłki, ale również nadaje uderzeniu większej mocy.
Dopasowanie butów do stopy i ich wyściółka
Piłka nożna to bardzo dynamiczny i kontaktowy sport, w którym łatwo o kontuzję, dlatego halówki powinny zapewniać stopie odpowiednią stabilizację dla stawu skokowego oraz śródstopia. Buty powinny być idealnie dopasowane do rozmiaru stopy – nie powinny być za ciasne ani zbyt luźne. Wybierając obuwie na halę, warto również zwrócić uwagę na specjalną wkładkę, z pomocą której stopa podczas ruchu jest w jednej pozycji. Nowoczesne modele halówek posiadają również specjalny kołnierz z dodatkiem wzmocnienia pięty, co dodatkowo stabilizuje stopę.
W sportowych butach stopy powinny czuć się komfortowo i stabilnie, dlatego dobrze jest zwrócić dodatkowo uwagę na ich wyściółkę. Tekstylna – daje poczucie wzmożonej stabilności, z kolei skórzana – jest bardziej wytrzymała.
Podeszwa butów
Buty na halę posiadają dwa rodzaje podeszwy: zewnętrzną oraz środkową. Pierwsza z nich odpowiada głównie za dobrą przyczepność butów do podłoża. Podeszwa zewnętrzna wykonana jest z gumy, dzięki której zawodnik nie tylko dobrze trzyma się powierzchni hali, ale może swobodnie zmieniać kierunek biegu, nie ślizgając się przy tym. Z kolei podeszwa środkowa umożliwia amortyzację, która pozwala odczuwać sprężystość, co jest bardzo ważne, gdyż podłoga hali jest twarda, a stawy podczas aktywności fizycznej narażone są na spore obciążenie.
Wybierając buty, warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają system non-marking. Podeszwa wyposażona taką technologię nie pozostawia czarnych śladów na podłożu, co jest ważne, gdyż w niektórych halach widnieje informacja, że osoby posiadające obuwie z ciemną podeszwą nie mają wstępu na halę. Zakup halówek z systemem non-marking pozwala na komfortowe korzystanie z każdego rodzaju hali piłkarskiej, bez żadnych ograniczeń.
Czytaj więcej: Espadryle – wygodne buty na różne okazje