11.6 C
Warszawa
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Międzynarodowy transport zwłok – o czym należy pamiętać?

Wiele z nas wyjeżdża za granicę głównie w poszukiwaniu pracy. Oczywiście po drodze lub w trakcie pobytu za granicą mogą wydarzyć się różne nieszczęśliwe wypadki. Nie chcąc chować zmarłego członka rodziny w obcym kraju, próbujemy sprowadzić jego zwłoki do ojczyzny. Nie każdy miał z tym do czynienia, więc warto wiedzieć, o czym należy pamiętać.

Jakie są główne zasady związane z międzynarodowym transportem zwłok?

Obecnie na rynku istnieje wiele firm pogrzebowych, które oferują sprowadzenie zwłok do ojczyzny. Najczęściej to właśnie te firmy przeprowadzają rodzinę zmarłego przed wszystkie konieczne formalności. Decyzja o sprowadzeniu zwłok zmarłego należy do jego rodziny. Jeśli nie upomni się ona o to, pochówek zostanie dokonany w obcym kraju zgodnie z obowiązującymi tam przepisami. Międzynarodowy transport zwłok w Warszawie na Muranowie wymaga specjalnego zezwolenia polskiego starosty, właściwego dla miejsca, gdzie zostaną pochowane zwłoki.

Najbliżsi zmarłego powinni złożyć wniosek o wyrażenie zgody na transport zwłok. Do niego trzeba załączyć oświadczenie osoby upoważnionej do pochówku zmarłego o zleceniu czynności związanych z transportem określonej firmie. Kluczowe także będzie przedstawienie aktu zgonu lub dokumentu urzędowego stwierdzającego, że zgon nie wystąpił wskutek jakiejś choroby zakaźnej.

Co należy wiedzieć o międzynarodowym sprowadzaniu zwłok do kraju?

Pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy wiedzieć przy sprowadzaniu zwłok z innego państwa, są koszty finansowe. Jeśli zmarły posiadał stosowne ubezpieczenie na takie właśnie wypadki, całość pokryje te właśnie ubezpieczenie. Większość osób jednakże go nie posiada. Wówczas to rodzina zmarłego, która transportuje jego zwłoki do ojczyzny, zobowiązana jest do pokrycia wszelkich kosztów związanych z transportem i pogrzebem.

W przypadku przewozu prochów zmarłego procedura jest mniej skomplikowana. Wówczas należy dostarczyć akt zgonu, zaświadczenie o kremacji zwłok oraz zaświadczenie zakładu pogrzebowego, dotyczące tego, że urna wykonana jest z metalu, a jedyne co zawiera to szczątki zmarłego. Później wykorzystywane są trumny kremacyjne w Warszawie na Wilanowie. Urna z prochami powinna znajdować się w drewnianej skrzynce.

Najnowsze artykuły