13.3 C
Warszawa
czwartek, 28 marca, 2024

Myślistwo – groźne i fascynujące hobby

Myślistwo to jeden z tych sportów, które gromadzą wokół siebie naprawdę zdeterminowane osoby. To sport, który wymaga ogromnej koncentracji i cierpliwości, a tą nie każdy może się poszczycić. Decydując się na zaangażowanie w myślistwo, należy zdawać sobie sprawę, że zanim zostanie się pełnoprawnym myśliwym, trzeba przejść kilka istotnych etapów.

Czym jest myślistwo?

W dzisiejszych czasach myśliwym często nie żyje się w społeczeństwie dobrze. Wiele jest ruchów pro zwierzęcych, które nie rozumieją istoty myślistwa i źle ją sobie tłumaczą. Otóż prawdziwe myślistwo nie ma nic wspólnego z zabijaniem zwierząt według własnego upodobania. Myślistwo to działanie zgodnie z etyką łowiecką, a polowanie uskuteczniane przez myśliwych poprzedzone jest około dwuletnią nauką, praktyką i egzaminem, który uprawnia zdającego do wstąpienia do Polskiego Związku Łowiectwa.

Myślistwo, to nie to samo co Łowiectwo. Działanie i w jednym i w drugim wymaga ogromnej wiedzy teoretycznej i praktycznej, jednakże Łowiectwo polega między innymi na ochronie i dbaniu o różnorodność dzikich gatunków oraz na pozyskiwaniu zwierząt do obrotu gospodarczego. Cele te osiągane są nie tylko poprzez odstrzał chorych zwierząt, czy przy redukcji zagęszczenia, ale również poprzez sadzenie lasów i walkę z patogenami gnębiącymi zwierzęta. Myślistwo zawiera się w łowiectwie i polega na polowaniach na pojedynczą zwierzynę. Wszystko to jednak na pewnych istotnych zasadach, takich jak na przykład:

  • wybór jedynie gatunków uznanych za łowne,
  • polowania tylko w przeznaczonych do tego okresach, i na określonych terenach,
  • rozpoznawanie i selekcja zwierzyny przed strzałem,
  • brak pozwolenia na zabijanie zagrożonego gatunku.

Myśliwym zostaje się oczywiście również dla przyjemności. Przyjemność ta jednak wynika przede wszystkim z bliskości z naturą, a nie z zabijania zwierząt.

Jakiego sprzętu wymaga myślistwo?

Myśliwy większość swojego czasu spędza w lesie. Oczywiste więc jest, że będzie potrzebował specjalnej odzieży i obuwia, które zapewni mu nie tylko komfort podczas wielu godzin wśród drzew, ale również bezpieczeństwo, dobrą przyczepność, odporność na wodę i prawidłową cyrkulację powietrza. W chłodniejsze obuwie powinno chronić również przed niską temperaturą, jednocześnie nie krępując ruchów. To samo tyczy się odzieży. O ile w cieplejsze pory może się ona ograniczyć do dobrej jakości spodni z dużą ilością kieszeni, tak zimą komplet musi zostać wzbogacony o dedykowaną dla myśliwych kurtkę. Istotny będzie też kapelusz lub czapka z daszkiem.

Oprócz rzeczy, które myśliwy wkłada na siebie, musi mieć też szereg istotnych przy polowaniu akcesoriów. Na listę przydatnego sprzętu można wpisać: plecaki lub torby, noże, wabiki, stołki i statywy pod broń, lornetki lub lunety, trąbki myśliwskie, parasole, namioty lub siatki. Wszystko zależy od naszego zaangażowania i od zwierzyny, na którą chcemy zapolować. Jeśli chcesz posiadać dobry sprzęt, zobacz produkty potrzebne do myślistwa i zacznij swoją przygodę jak najszybciej.

Od czego zacząć przygodę z myślistwem?

Rozpoczęcie przygody z myślistwem nie jest takie proste. Po ukończeniu osiemnastu lat należy złożyć wniosek do koła łowieckiego lub bezpośrednio do PZŁ. Po zapadnięciu decyzji rozpoczyna się staż trwający dwanaście miesięcy lub więcej. Po stażu lub jeszcze w trakcie jego trwania rozpoczyna się seria sześciu szkoleń, które kończą się egzaminem. Egzamin jest przepustką do PZŁ i składa się z trzech części. Teoretycznej, na którą składa się setka pytań, ustnej, na którą składają się trzy pytania oraz strzeleckiej. Po dostaniu się do Polskiego Związku Łowiectwa można rozpocząć życie jako myśliwy. 

Bycie myśliwym jest nie tylko przyjemne, ale też bardzo wymagające. Stałe pogłębianie wiedzy jest naszym obowiązkiem, a poznawanie a bieżąco możliwości polowania jest wręcz podstawą istnienia nas w spisie myśliwych. Nie wolno bagatelizować żadnych zasad, gdyż sport ten jest bardzo restrykcyjny. Wszystkie trudności w zdobyciu tytułu myśliwego a później w jego utrzymaniu bardzo szybko są jednak rekompensowane. Obcowanie z naturą jest dziś cenniejsze niż wszystko inne i warto dla tego czasu zrobić naprawdę dużo.

Jakiego sprzętu używają profesjonaliści?

Myśliwy nie może być amatorem, może być jedynie początkującym profesjonalistą. Tak więc każdy myśliwy powinien używać sprzętu najwyższej jakości. Można podać kilka trafnych przykładów akcesoriów, które są przez profesjonalistów kupowane najczęściej:

  • Buty wysokie myśliwskie Crosshunt 900 WTP – doskonały przykład praktycznego obuwia, które pozwala na zachowanie właściwego komfortu podczas długich godzin w lesie. Wytrzymałe, wodoodporne i świetnie maskujące się w leśnym otoczeniu,
  • Nóż myśliwski SIKA 130 GRIP – świetne ostrze długości 13 cm, które jest zarówno wytrzymałe, jak i lekkie. Rękojeść z syntetycznego kauczuku sprawia, że nóż bardzo dobrze trzyma się ręki. Dedykowany na polowania i do bushcraftu.

Kto może zostać myśliwym?

Myślistwo to wymagający, ale bardzo piękny sport. Z roku na rok człowiek ma coraz mniej wspólnego z naturą, a dzieci przestają wiedzieć, jak wyglądają zwierzęta. Wybór myślistwa jako swojej pasji to doskonały sposób na zachowanie równowagi z otaczającym nas światem. To świetny sposób na zdobycie czasu na bycie samym ze sobą.

Najnowsze artykuły