18.8 C
Warszawa
poniedziałek, 2 października, 2023

Ozonowanie mieszkań – czy to prawda, że usuwa wszystkie wirusy i bakterie?

Jedną z najpopularniejszych metod dezynfekcji jest ozonowanie. Jest ono skuteczne dzięki silnemu działaniu bakteriobójczemu i wirusobójczemu. Co mówią fakty o skuteczności tego zabiegu? Czy ozonowanie mieszkań rzeczywiście ma sens? Czy efektem wykorzystania generatora ozonu jest całkowite pozbycie się wszelkich patogenów? Kto wykonuje ozonowanie i jak znaleźć naprawdę profesjonalną firmę?

Profesjonalne ozonowanie – na czym polega?

Należy zacząć od wyjaśnienia, co to jest ozonowanie pomieszczeń i jak się je przeprowadza. Choć wiele osób nie jest wtajemniczonych w działanie generatora ozonu, w rzeczywistości jest to dosyć prosty zabieg. Urządzenie to pobiera z otoczenia cząsteczki tlenu i rozbija je, w wyniku czego powstaje ozon.

Pierwiastek jest emitowany do otoczenia – w powietrze lub na powierzchnie – gdzie działa między innymi bakteriobójczo i wirusobójczo. Wszystko za sprawą zdolności do łatwego łączenia się z innymi cząsteczkami oraz ich neutralizacji. Należy jednak podkreślić, że dla osiągnięcia wysokiej skuteczności zabiegu niezbędne jest wykorzystanie jakościowego sprzętu. Niezbędna jest również jego profesjonalna obsługa.

Usługa ozonowania oferowana jest przez co najmniej kilka firm. Jednak nie każda z nich wyróżnia się takim samym poziomem profesjonalizmu. Usługa ozonowania pomieszczeń powinna być wykonana przez profesjonalistów, mogących pochwalić się dużym doświadczeniem i licznymi pozytywnymi opiniami. Ozonowanie mieszkań i ozonowanie domów z wykorzystaniem najlepszego sprzętu oferuje firma PatronPest. Zespół wykonujący zabieg ozonowania tworzą tam profesjonaliści, którzy gwarantują osiągnięcie pożądanych efektów ozonowania.

Efektywność w walce z bakteriami i wirusami – czyli co daje ozonowanie

Ozonowanie domów i mieszkań to tylko dwa z wielu zastosowań tej metody. Bardzo często stosuje się ją również w przestrzeni publicznej, jednak głównie w pomieszczeniach zamkniętych. W czasach pandemii niemal standardem stało się też ozonowanie biur. Zatem co daje ozonowanie, że jest dzisiaj tak powszechnie stosowane?

Jak już wspomniano, przede wszystkim neutralizuje bakterie i wirusy. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nie istnieje żadna metoda, która wyeliminowałaby 100% wszystkich bakterii i wirusów. Jednak ozon niszczy około 50 razy więcej bakterii niż uznawany za wyjątkowo skuteczny, chlor. Ponadto, działa aż 3000 razy szybciej od niego. Podobną skuteczność ozon wykazuje w walce z wirusami, w tym z patogenem wywołującym chorobę COVID-19.

Wiele badań wykazało, że ozon bardzo skutecznie zwalcza wirusa SARS. Jest on bardzo podobny do koronawirusa wywołującego COVID-19. Co więcej, koronawirus stanowiący obecnie największe zagrożenie posiada osłonkę sprzyjającą szybkiemu połączeniu się ozonu z cząsteczką. Tym samym powszechnie zalecane jest ozonowanie mieszkań po kwarantannie. Stosuje się je zwłaszcza w celu oczyszczenia powietrza, jednak warto również zająć się powierzchniami płaskimi.

Najnowsze artykuły