-3.3 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli na wymiar?

Urządzanie własnego mieszkania to ciekawe wyzwanie, ale też ciężka praca. Trzeba przemyśleć wiele spraw, aby nasze wnętrza świetnie wyglądały i były funkcjonalne. W przypadku mebli na wymiar mamy większe możliwości, ale też czeka nas więcej kwestii do rozważenia. Na co warto zwrócić uwagę?

Zacznij od wyboru miejsca

Mebli na wymiar, w przeciwieństwie do zwykłych, nie będzie łatwo przestawić. Dlatego kwestię miejsca, w których je postawimy trzeba dokładnie przemyśleć. Musimy pamiętać, żeby ich ustawienie było sensowne, bo później możemy mieć problem z jego zmianą. Jeśli planujemy wykonać całą zabudowę, to od razu zastanówmy się, gdzie ułożyć konkretne elementy. Skonsultujmy też z wykonawcą mebli na zamówienie, np. firmą Duet z Krakowa, czy wymyślone przez nas ustawienie rzeczywiście ma sens, a może zaproponuje nam lepsze rozwiązanie (aby skontaktować się z Duet-Szafy najlepiej wejść na ich stronę internetową, a następnie do działu Kontakt). Trochę inaczej wygląda wybór miejsca, gdy zamawiamy konkretny element. Wówczas najlepiej znaleźć wnęki, do których meble będą pasować najlepiej. To sprawi, że szafka wtopi się w otoczenie i nie będzie za bardzo rzucać w oczy. W takiej sytuacji często rezygnuje się ze ścianek bocznych mebli, więc możemy też sporo zaoszczędzić.

Jak zaprojektować wnętrze szafy?

Na początku musimy sobie uświadomić, że wnętrze szafy zależne jest od jej przeznaczenia oraz miejsca, w którym się znajdzie. Nie ma sensu szukać uniwersalnego rozwiązania, skoro już zdecydowaliśmy się na meble na zamówienie. Najlepiej od razu przekazać producentowi wszystkie szczegóły i nasze wymagania dotyczące konkretnych szaf. W tej sytuacji łatwiej zaplanujemy funkcjonalne wnętrze.

Zastanówmy się więc, jakie ma być przeznaczenie konkretnych mebli. Jeśli w zamierzamy w szafie przechowywać jedynie ubrania, to potrzebujemy odpowiednich półek. Musimy też pomyśleć o drążku na wieszaki oraz szufladach, w których będziemy mogli schować bieliznę czy skarpetki. Warto też zastanowić, w jaki sposób przechowujemy ubrania. Jeśli większość składamy, to najlepiej zdecydować się na mniej miejsca na drążek, a więcej półek.

Trochę inaczej wygląda sprawa przygotowania wnętrza szafy w przedpokoju. W tym przypadku musimy zadbać o miejsce na buty, pamiętajmy o tym, żeby uwzględnić, jakiej wysokości obuwie nosi każdy domownik. W szafie w przedpokoju schowamy też sprzęty gospodarstwa domowego takie, jak deska do prasowania czy odkurzacz. Dlatego nie zapomnijmy o miejscu na nie.

Wybór odpowiednich materiałów

Na koniec warto zastanowić się, z jakich materiałów powinny być wykonane nasze meble. Najczęściej ludzie decydują się na drewno, ale coraz częściej zastępuje je płyta wiórowo-laminowana, więc zastanówmy się, co bardziej będzie pasować do naszego wystroju.

2 KOMENTARZE

Najnowsze artykuły