Najlepsze wykładziny biurowe — o jakich mowa w praktyce?
Wykładziny biurowe są jednym z najczęściej stosowanych materiałów podłogowych w większości firm. Najlepsze modele charakteryzują się niebanalną stylistyką, a także świetnymi parametrami technicznymi. Obecnie możemy znaleźć w sprzedaży wiele ich różnych fasonów, dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzują się najlepsze podłogi biurowe. O jakich mowa w praktyce? Podpowiadamy.
Materiał wykładziny biurowej
Obecnie na rynku najczęściej spotykane wykładziny biurowe wykonane są ze sztucznych włókien polipropylenu lub poliamidu. Materiały te są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a do tego łatwe w czyszczeniu, jednak różnią się nieco swoimi właściwościami, a także ceną. Te pierwsze są nieco mniej wytrzymałe, ale za to tańsze, zaś wykładziny poliamidowe są bardzo sprężyste, nie odkształcają się i nie uginają, a dodatkowo są łatwiejsze w pielęgnacji i utrzymaniu czystości niż modele polipropylenowe. Mają też jedną z najwyższych klas odporności na ogień.
Górna warstwa wykładziny, czyli runo w najlepszych modelach jest miękka, sprężysta i odporna na zagniecenia. Takie parametry spełniają modele o krótki włosiu. Są one łatwe w czyszczeniu zarówno na mokro jak i sucho, dobrze tłumią hałas i zapewniają odpowiednią termoizolację. Nie bez znaczenia jest również gramatura wykładziny. Im wyższa, tym bardziej jest wytrzymała.
Izolacja akustyczna wykładziny biurowej
Zdolność wykładziny do pochłaniania dźwięków sprawia, że jest opcją wykorzystywaną w biurach, ale też w hotelach, budynkach użyteczności publicznej, kinach czy muzeach. Najlepsze modele cechują się zdolnością redukcji odgłosów uderzeniowych na poziomie nawet powyżej 30 decybeli. Parametr ten jest niezwykle ważny, ponieważ hałas negatywnie wpływa na samopoczucie pracowników, a także ich efektywność pracy.
Bezpieczeństwo wykładziny biurowej
Najlepsze wykładziny biurowe zapewniają pracownikom bezpieczeństwo i komfort. Powinny posiadać specjalne atesty antypoślizgowości oraz trudnopalności. Ten pierwszy parametr jest określany według niemieckiej normy DIN 51130. Im wyższe oznaczenie ma wykładzina, tym mniej jest śliska. Z tego powodu w biurach zaleca się stosowanie modeli o parametrze minimum R10.
Dodatkowo każda wykładzina powinna posiadać deklaracje zgodności lub certyfikat CE, w którym oznaczona jest jej klasa trudnopalności. Największe bezpieczeństwo zapewniają pracownikom materiały, które oznaczone są klasą Bfl-s1 lub Cfl-s1, gdzie Bf oznacza klasę trudnopalności, a s1 emisję dymu.