-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Ochrona danych wrażliwych. Dlaczego jest ważna?

Obecnie firmy, które przetwarzają dane osobowe, są administratorami, posiadają na swoich serwerach opisy procesów technologicznych, projekty czy prototypu urządzeń narażone są na wiele zagrożeń, w tym ataki hakerskie, które mogą doprowadzić do utraty danych. Jak się chronić?

Ostatnie lata to zdecydowanie rozwój technologii internetowych, które ogromnie wpłynęły na jakość naszego życia. Większość rzeczy, które do tej pory wykonywaliśmy realnie, przenosimy do internetu. Bardzo dużo firm również – z powodu np. pandemii zamyka biznesy w formie tradycyjnej oraz przenosi je do sieci. Taki rozwój wydarzeń sprawia, że nasze dane osobowe, dane wrażliwe, dane strategiczne są narażone na kradzież. Rozwój sieci niesie więc również za sobą poważne zagrożenia. Jak zatem się chronić, aby nie ponosić strat?

Ochrona internetowa

W biznesie, który prowadzony jest w sieci kluczową znaczenie mają serwer firm. To właśnie na nich przechowane są wszystkie dane strategiczne. Mogą to być między innymi:

– dane osobowe,
– dane medyczne, finansowe, statystyczne,
– projekty urządzeń,
– specyfikacje maszyn, urządzeń, leków.

Wszystko to sprawia, że serwery są łakomym kąskiem dla internetowych złodziei, jak również szpiegów przemysłowych. Rozwiązaniem zabezpieczającym jest oczywiście specjalistyczne oprogramowanie komputerowe, a także ograniczenie fizycznej dostępności do serwerów.

Zobacz także: https://fprot.pl/jak-i-po-co-chronic-biuro/

Klatki Faradaya

Niezwykle ważną i coraz bardziej popularną metodą ochrony przed podsłuchiwaniem, nagrywaniem, a także impulsami elektromagnetycznymi, które mogą doprowadzić do uszkodzenia serwerów jest zastosowanie tak zwanego urządzenia, jak klatki Faradaya. Stanowią one bardzo dobrą ochronę i zapewniają maksimum prywatności. Na czym polega ich działanie?

Klatka Faradaya posiada specjalnie wykonaną ochronę wykonaną z nowoczesnego materiału przewodzącego, który w żaden sposób nie przepuszcza fal elektromagnetycznych. Chronią więc całkowicie przed działaniem impulsów elektromagnetycznych, które mogą uszkodzić elektronikę.

Klatka Faradaya to zabezpieczenie przez ekranowaniem i filtrowaniem. Oczywiście również wszystko zależy od tego, jakie rozwiązanie zostanie wybrane oraz jak wszystko będzie zamontowane. Jak wszędzie – precyzja wykonania ma ogromne znaczenie.

Najnowsze artykuły