7 C
Warszawa
niedziela, 3 marca, 2024

Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku – od czego zależy wysokość świadczenia?

Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku to wiele procedur, które należy przejść, aby móc uzyskać potrzebne do naprawy szkód pieniądze. To ważne zaraz o kolizji. Co takiego wpływa na wysokość świadczenia?

Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku – jak wyliczana jest kwota?

Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku w Rzeszowie wyliczane jest na podstawie między innymi opinii rzeczoznawcy. Jest to specjalista, który prowadzi dochodzenie w sprawie szkód, jakie poniosło auto w czasie kolizji lub wypadku i wylicza ile pieniędzy potrzeba, na ich naprawę.

Podobnie będzie jak w przypadku odszkodowania za błędy medyczne w Rzeszowie. Wtedy to jednak rzeczoznawca będzie miał wiedzę na temat prawa karnego oraz medycyny. W przypadku wypadków komunikacyjnych będzie to głównie motoryzacja.

Rzeczoznawca dokładnie sporządza raport, na którym widnieją ceny części, ich stan, wartość robocizny, dodatkowe usługi takie jak laweta oraz cały orientacyjny koszt związany z podsumowaniem szkód. Na tej podstawie można wnioskować o otrzymanie kwoty końcowej.

Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku – jak je zgłosić?

Każdy ubezpieczyciel ma swoje wymagania, które dotyczą zgłaszania takich szkód. Zazwyczaj jednak wykonuje się to telefonicznie, pod numer, który zawarty jest w umowie. Można również skorzystać z ogólnodostępnej infolinii. Potrzebny będzie jedynie numer ubezpieczenia i dowód osobisty.

Takie szkody można również zgłosić czasami przez aplikację, którą osiada ubezpieczony. Zazwyczaj otrzymuje się do niej dostęp po wykupieniu polisy. Inną metodą może być wysłanie stosownego maila, który uwzględnia wszystkie szczegóły.

Aby ubiegać się o ubezpieczenie, należy również podać numery rejestracyjne winowajcy lub numer jego ubezpieczenia. Współcześnie jednak wszystkie informacje można pozyskać za pomocą tablicy.

Kwota odszkodowania przede wszystkim zależy od opinii rzeczoznawcy. To właśnie on ustala wszystkie koszty związane z naprawą.

Najnowsze artykuły