7.6 C
Warszawa
sobota, 24 lutego, 2024

Czym różni się zakład pogrzebowy od domu pogrzebowego?

Śmierć bliskiej osoby jest trudnym doświadczeniem. Niestety związane jest też z wieloma formalnościami, które musi dopełnić rodzina, żeby zorganizować pogrzeb. Z pomocą przychodzą firmy pogrzebowe. Można skorzystać z usług zakładu lub domu pogrzebowego. Jaka jest różnica?

Dom czy zakład pogrzebowy – co wybrać?

Organizacja pogrzebu nigdy nie jest łatwa. Tym bardziej, jeśli dotyczy bliskiej osoby. Oprócz przygotowania odpowiedniej dokumentacji należy również podjąć wiele decyzji związanych z pochówkiem. Wiąże się to m.in. z wyborem rodzaju pogrzebu, miejsca, trumny oraz przebiegu uroczystości. Można skorzystać z usług zakładu lub domu pogrzebowego. Głowna różnica polega na tym, że zakłady nie posiadają własnej kaplicy ani chłodni. Domy pogrzebowe mają odpowiednią przestrzeń do zapewnienia przechowywania zwłok w chłodniach, a tym samym mogą również zorganizować czuwanie lub obrzędy religijne na miejscu. Najważniejsze jest to, żeby zapewnić taką organizację, pogrzebu, która pozwoli z pełnym szacunkiem pożegnać zmarłego. Fachowcy z branży, jak np. zakład pogrzebowy w Warszawie Włochy oferują pełne wsparcie w zakresie dokumentacji i przygotowania pogrzebu zgodnie z wolą najbliższych.

Jakich formalności należy dopełnić, żeby zorganizować pogrzeb?

Organizacja pogrzebu wymaga zaangażowania. Najważniejszą kwestią jest dostarczenie niezbędnych dokumentów. Podstawą jest karta potwierdzająca zgon, którą wystawia lekarz w szpitalu, lub podczas wizyty, gdy do zgonu doszło w domu. Ważne są także dokumenty identyfikujące osobę zmarłą – dowód osobisty, ewentualnie paszport. Jeśli pogrzeb dotyczy osoby starszej, należy również przedstawić legitymację emeryta bądź rencisty. Niezbędne jest także podanie danych osoby załatwiającej pogrzeb oraz jej ewentualnego pokrewieństwa ze zmarłych. Profesjonalne firmy, takie jak Funeral Zakład Usług Pogrzebowych dopełniają resztę formalności. Zajmą się powiadomieniem odpowiednich instytucji oraz pomogą w złożeniu wniosku o zasiłek pogrzebowy. 

Najnowsze artykuły