16.5 C
Warszawa
poniedziałek, 2 października, 2023

Co wpływa na wysokość składki OC?

OC to obowiązkowa polisa, którą musi bezwzględnie wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Z tego tekstu dowiesz się, co wpływa na wysokość składki OC. Ta wiedza pomoże Ci przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia.

OC w pigułce

OC to ubezpieczenie, które warto lepiej poznać przed wykupieniem. Wynika to z faktu obowiązkowego charakteru tej polisy. Jeśli chcesz poznać wszystkie najważniejsze szczegóły, wejdź na stronę: https://info.wiara.pl/doc/6447539.OC-w-pigulce-co-warto-wiedziec. Informacje, które tam znajdziesz rozjaśnią Ci wiele kwestii, związanych z polisą ubezpieczeniową i sprawią, że jej wybór będzie o wiele łatwiejszy.

Co wpływa na wysokość składki?

Ubezpieczyciele, dokonując kalkulacji kierują się kilkoma ważnymi informacjami, dotyczącymi kierowcy oraz pojazdu, który ma zostać objęty ochroną. Poniżej znajdziesz wszystkie elementy wpływające na koszt składki OC.

Wiek – data urodzenia oraz data uzyskania prawa jazdy są bardzo ważne ze względu na prawidłowe oszacowanie ryzyka. Według wszelkich statystyk młodzi kierowcy z małym doświadczeniem za kierownicą powodują najwięcej zdarzeń drogowych.

Miejsce zamieszkania – ubezpieczyciele prowadzą statystyki, dotyczące tego, w jakiej części Polski najczęściej dochodzi do wypadków. Właśnie dlatego osoby mieszkające w dużym mieście zazwyczaj płacą więcej niż kierowcy z małych miejscowości. Duże natężenie ruchu znacznie zwiększa ryzyko zaistnienia wypadku.

Stan cywilny kierowcy – według ubezpieczycieli osoby ze stabilnym życiem osobistym są skore do mniejszego szaleństwa na drodze, co w rezultacie przekłada się na mniej wypadkową jazdę.

Rok produkcji pojazdu – im starsze auto, tym większe ryzyko awarii wynikającej z wieku.

Marka i model – posiadacze samochodów marki BMW powodują znacznie więcej wypadków niż kierowcy, którzy kupują auta SKODA. Przygotuj się na to, że marka i model pojazdu mogą wpłynąć na ostateczną cenę polisy.

Przebieg – im więcej kilometrów przejechał Twój samochód, tym bardziej awaryjny jest w oczach ubezpieczyciela. Najmniej płacą posiadacza samochodów z salonu.

Pojemność silnika – mniejszy silnik to mniejsza prędkość a co za tym idzie mniejsze ryzyko spowodowania wypadku na drodze. Najwięcej płacą posiadacze silników o dużej pojemności.

Miejsce garażowania – dla ubezpieczyciela istotnym okazuje się miejsce garażowania Twojego pojazdu. Najmniej płacą posiadacze zamkniętych garaży, które izolują auto od warunków atmosferycznych.

Najnowsze artykuły