13.2 C
Warszawa
czwartek, 28 marca, 2024

Przekaźnik czasowy – jak działa? Budowa i zastosowanie

Wykonywanie operacji w określonym czasie pozwala na efektywne prowadzenie procesów technologicznych i produkcyjnych w automatyce przemysłowej. W tym celu stosowane są specjalne komponenty – przekaźniki czasowe, inaczej timery.

Czym jest przekaźnik czasowy?

Element określany jako przekaźnik czasowy jest wykorzystywany w automatyce przemysłowej po to, aby wykonywać czynności w określonym czasie. Pozwala on na opóźnienie wykonania procesu we wskazanym czasie. Może on zarówno służyć do opóźniania z załączenia, jak i wyłączenia konkretnych obwodów znajdujących się w urządzeniu, według zaprogramowanej zasady jego pracy. Obecnie przekaźniki czasowe są bardzo popularne i chętnie używane w różnych obszarach automatyki przemysłowej, zapewniając skuteczne wsparcie w prowadzeniu wielu procesów.

Przekaźnik czasowy – zasada działania

Komponent jak przekaźnik czasowy wyróżnia się modułową budową. To powoduje, że może on wchodzić w skład większych systemów i może być łączony oraz rozdzielany w zależności od przeznaczenia.

Z zewnątrz przekaźniki czasowe są odpowiednio zabezpieczane przed wpływem niekorzystnych dla nich czynników zewnętrznych. To powoduje, że nie są one narażone na uszkodzenie. W przypadku instalacji przemysłowych najczęściej wykorzystuje się przekaźniki charakteryzujące się wysokim stopniem ochrony, na przykład IP66. Montaż przekaźników czasowych możliwy jest z wykorzystaniem szyny DIN, co pozwala na łatwe umieszczenie tego typu elementu w szafie sterowniczej.

Przy zastosowaniu przekaźników czasowych można ustawić ich czas działania w zakresie od milisekund do dni. Wiele z nich pozwala także na nastawienie czasu w wybranym zakresie bezpośrednio na obudowie, bez konieczności wyłączania zasilania.

Rodzaje przekaźników czasowych

Pod względem działania przekaźników czasowych oraz pod względem metody przełączania ich obwodów elektrycznych wyróżnia się kilka typów przekaźników czasowych:

Przekaźniki półprzewodnikowe – bazują one na zastosowaniu elementów półprzewodnikowych, na przykład fotodetektorów oraz fotoemiterów.
Przekaźniki elektromagnetyczne – w tego typu komponentach stosowane jest sterowanie stykowe, które powoduje fizyczne sterowanie stykami.

Gdzie stosuje się przekaźniki czasowe?

Obecnie przekaźniki czasowe wykorzystywane są w wielu obszarach, między innymi w przemyśle, budownictwie, w branży instalacyjnej, w systemach klimatyzacji, wentylacji oraz ogrzewania i chłodzenia.

Za pomocą elementów jak przekaźnik czasowy można sterować różnymi procesami, między innymi jak:

Oświetlenie,
Ogrzewanie,
Wentylacja,
Sterowanie urządzeniami,
Sygnalizacja.

Najnowsze artykuły