Radio dla budowlańca – dlaczego warto kupić taki produkt?
Praca na budowie często bywa monotonna, nużąca i wymagająca wysiłku. Muzyka albo radiowe audycje zdecydowanie natomiast mogą ją umilić i sprawić, że czas płynie szybciej. Trudne warunki, pył i wilgoć mogą jednak sprawić, że zwykły sprzęt albo telefon szybko zakończą żywot. Zdecydowanie lepiej pomyśleć o kupnie radia budowlanego.
Solidna konstrukcja
Na placu budowy występuje wiele niekorzystnych warunków, takich jak niska lub wysoka temperatura, wilgoć, kurz oraz wibracje. Z tego powodu radia budowlane mają bardzo solidne konstrukcje, pozwalające przetrwać upadek z dużej wysokości. Odporne są także na wnikanie w delikatniejsze elementy konstrukcyjne pyłów i zabrudzeń – “normalny” sprzęt chłonął by je jak gąbka. Radio budowlane przetrwa także zamoczenie przez deszcz albo pracę w pomieszczeniu o bardzo dużej wysokości, np. w czasie malowania ścian pistoletem.
Obudowę łatwo się czyści, często jest ona dodatkowo wzmocniona specjalną klatką, która zabezpiecza radio przez np. przypadkowym uderzeniem narzędziami. Obudowa często także posiada solidny uchwyt, ułatwiający przenoszenie radia. Mniejsze modele mają możliwość zaczepienia o pas narzędziowy albo włożenia do kieszeni, zazwyczaj jednak są to masywniejsze sprzęty.
Rodzaj zasilania
W przypadku radia budowlanego dość ważną kwestią jest forma zasilania, a tutaj mamy kilka opcji:
- elektryczne – radio wymaga podłączenia do gniazdka, co sprawia, że nie w każdym miejscu takie radio znajdzie zastosowanie. O takim zakupie mogą pomyśleć osoby, które dużo pracują w warsztacie, montowni, stolarni itp. Radio zniesie brud i zapylenie i umili długie godziny spędzone na przykład na konstrukcji mebli,
- akumulatorowe – dzięki solidnym akumulatorom radio może pracować nawet kilkanaście godzin bez przerwy. Zdecydowanie taki model sprawdzi się u osób, które pracują np na budowie albo wykonują naprawy i zlecenia u klientów. Z akumulatorów warto wybierać litowo-jonowe, gdyż są one najefektywniejsze i zapewniają największą żywotność,
- przez kabel usb – taki odbiornik można podłączyć do zewnętrznego akumulatora, zasilacza samochodowego itp. To dobra opcja dla osób, które pracują w terenie, sprawdzą się też na biwaku.
- hybdrydowe – modele te pozwalą zarówno na podłączenie do sieci, jak i zasilanie z akumulatora/przez kabel usb. Z pewnością to najbardziej uniwersalne modele.
Opcje dodatkowe
Analizując różne radia, dostępne na rynku, zauważyć można, że mają one różny zakres obsługiwania fal radiowych oraz formatów plików. Najczęstszą kombinacją jest radio FM połączone z odtwarzaniem plików mp3. Niektóre modele pozwalają na podłączenie zewnętrznego źródła plików, np przez port USB albo za pomocą BlueTootha.