-3.3 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Sprzątanie ogrodu po zimie – o czym pamiętać?

Posiadanie własnego ogrodu to nie tylko przyjemność, odpoczynek i płynące z niego korzyści. To również szereg obowiązków i działań związanych z jego pielęgnacją i utrzymaniem. Wśród najpopularniejszych czynności, które należy wykonywać na tego rodzaju powierzchni wypoczynkowej znajdują się sprzątanie, podlewanie, koszenie czy przygotowywanie względem nadchodzącej poru roku. O jakich czynnościach należy pamiętać podczas sprzątania ogrodu po zimie? Jakie narzędzia z pewnością przydadzą się każdemu działkowiczowi? Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i innych użytkowników ogrodu? Wpis ten powstał we współpracy z zaprzyjaźnionym portalem Familie.pl na którym możecie przeczytać między innymi o tym jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w ogrodzie – link do artykułu.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Okres zimowy to czas, w którym niemalże każdy ogród zanurza się w głębokim śnie. Pokrywa śniegu, zimny klimat, jak również stale namoknięta lub zmarznięta gleba uniemożliwiają wykonywanie jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych. Dlatego też, zaniedbane trawniki, kostka, urządzenia i narzędzia ogrodowe po kilku miesiącach wegetacji, wymagają wykonanie działań związanych z gruntownym ich przeglądem i czyszczeniem.

Przegląd ogrodowych czynności pielęgnacyjnych

Sprzątanie ogrodu po zimie, to bardzo ważna czynność, która zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo dzieciom, dorosłym i innym użytkownikom powierzchni. Ponadto działania te umożliwiają wykonywanie prac związanych z uprawą oraz regeneracja poszczególnych urządzeń. Precyzyjnie i kompleksowo wykonane czynności stworzą powierzchnię piękną, atrakcyjna przyjemną i nieszkodliwą.

Jakie czynności należy wykonać początkiem wiosny?

Do najbardziej pożądanych działań zalicza się:

 • czyszczenie chodników i podjazdów – warto wykorzystać tu specjalistyczne urządzenia do czyszczenia kostki, dzięki którym w prosty i szybki sposób można uprzątnąć liście, śmieci i inne zanieczyszczenia.
 • konserwacja i regeneracja sprzętów ogrodowych – czyszczenie kosiarek, zraszaczy i innych.
 • odkrywanie, przycinanie roślinności – przygotowywanie upraw do ponownego rozrostu.
 • grabienie trawnika – pobudzenie do wzrostu, czyszczenie i wyrównywanie wszelkich wybojów.
 • pielęgnacja roślin – nawożenie, podcinanie, wyrównywanie.
 • czyszczenie i ustawianie mebli ogrodowych.
 • stworzenie przyjemnego i letniego wystroju działki.

Jak wykonać wiosenną regenerację ogrodu?

Sprzątanie ogrodu po zimie, to szereg kompleksowych działań, których zadaniem jest przygotowanie działki do użytku codziennego. Dzięki prawidłowo przeprowadzonym pracom umożliwiony będzie wzrost i rozwój roślin, zapewnienie względnego bezpieczeństwa użytkownikom, jak również stworzenie strefy odpoczynku i relaksu. Ponadto warto zadbać o wszelkiego rodzaju sprzęty oraz urządzenia przydatne w pielęgnacji ogrodu.

Wiosenne działania powinny obejmować zarówno czyszczenie i porządkowanie powierzchni, jak również wszelkich urządzeń na niej znajdujących się. Podczas prac należy pamiętać o:

 • kompleksowym przeglądzie kosiarki – wymiana oleju, naostrzenie noży, uzupełnienie benzyny, wyczyszczenie zbiornika na odpady, itp.,
 • sprawdzenie i regeneracja mebli – sprawdzenie stabilności, ewentualne odmalowanie, przygotowanie do użytku,
 • wyczyszczenie i uprzątnięcie strefy poruszania się,
 • oczyszczanie i wymiana wody w oczku wodnym,
 • sianie i sadzenie nowych roślinek,
 • wiele innych.

Najnowsze artykuły