9.6 C
Warszawa
sobota, 24 lutego, 2024

Jakie korzyści zdrowotne przynosi nam rekreacyjne chodzenie?

Od wielu lat wiadomo, że uprawianie sportu pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne niezależnie od wieku. Jednak nie każda osoba może pozwolić sobie na uprawianie sportu ze względu na przeciwwskazania zdrowotne czy możliwości budżetowe- koszta związane z zakupem sprzętu są często dosyć wysokie. Jedną z aktywności, która nie wymaga od nas specjalistycznego sprzętu i jest bezpieczna dla naszego zdrowia, to chodzenie. Poznaj pozytywne efekty regularnych spacerów i już od dziś zadbaj o swoje zdrowie.

Korzyści zdrowotne

Regularne spacerowanie pozytywnie wpływa na zdrowie naszego organizmu. Po pierwsze dzięki regularnemu chodzeniu usprawnia się praca serca i układ krążeniowy, dodatkowo obniżone zostaje ciśnienie i poziom „złego” cholesterolu, który zapycha tętnice żylne. Osoby, które regularnie chodzą posiadają mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę, poprawiają pracę mózgu, chronią się przed osteoporozą i zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory. Statystyki na ten temat są do przeczytania tutaj.

Korzyści wizualne

Regularna aktywność fizyczna pozwala na zachowanie zgrabnej sylwetki, lepszej kondycji skóry oraz wzmacnia mięśnie całego ciała. Jednym z powodów występowania jednostek chorobowych jest otyłość, zgodnie ze statystykami 25,2 % polaków zmaga się z otyłością, a jeszcze więcej ma nadwagę. Otyłość średnio skraca życie o 14 lat, a około 100 tysięcy osób więcej ma nowotwór z powodów dodatkowych kilogramów. Dzięki aktywności fizycznej skóra staje się jędrniejsza, mięśnie okołostawowe wzmacniają się. Dodatkowo dzięki spacerom zmniejszamy prawdopodobieństwo występowania nieestetycznych żylaków i redukujemy powstawanie pomarańczowej skórki- czyli cellulitu z którym zmaga się większość kobiet prowadzących siedzący tryb życia, ale również dzieci i niektórzy mężczyźni.

W zdrowym ciele- zdrowy duch

Aktywność fizyczna pomaga w kreatywnym myśleniu. Dzięki regularnemu chodzeniu dotleniamy mózg, który zdecydowanie lepiej działa i pozwala na lepsze skupienie się, a w konsekwencji na efektywniejsze wykonywanie pracy. Osoby, które spacerują maja mniejsze prawdopodobieństwo występowania stanów depresyjnych, cechują się lepszym nastrojem i samopoczuciem w życiu codziennym. Dobra będzie każda forma aktywności fizycznej – czy to chodzenie czy bieganie lub jazda na rowerze. Wskazówki jak dobrać odpowiednią aktywność do swojego trybu życia możecie znaleźć na stronie https://zdrowiewformie.pl/aktywnosc-fizyczna/.

10 tysięcy kroków do zdrowia każdego dnia

W zależności od wagi, wzrostu i masy ciała, każdy człowiek robiąc 10 000 kroków dziennie spali inną liczbę kalorii, natomiast uśredniając tę wartość można przyjąć wynik oscylującą między 400- 500 kcal. Jeśli masz problem z wyliczeniem ilości kroków możesz zaopatrzyć się w specjalny zegarek, który będzie to robić za Ciebie. Dodatkowo w telefonie możesz zainstalować sobie aplikację, która pomoże Ci w liczeniu kroków, często są one bezpłatne co pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych. Zmień swoje nawyki i zacznij robić zakupy stacjonarnie, wysiadaj przystanek wcześniej z autobusu, dojeżdżaj do pracy rowerem czy używaj schodów zamiast windy. Wychodź na długie spacery ze swoim psem, Ty przejdziesz wymaganą ilość kroków a Twój pies będzie szczęśliwy z czasu, który będzie mógł spędzić na świeżym powietrzu.

Najnowsze artykuły