Sprzedaż ziemi ogrodniczej – jak znaleźć najlepszą?
Posiadanie dobrej jakości nasion do wysiewu to jedno, ale dużo ważniejszą kwestią będzie zapewnienie roślinom optymalnego podłoża do wzrostu. Mogłoby się wydawać, że wystarczy przekopać ogródek, wysypać nawóz, zasiać warzywa, nawadniać podłoże ogrodowe i czekać na plony. Niestety tak nie jest i do tego procesu potrzebna jest odpowiednia ziemia ogrodnicza. Jak znaleźć najlepszą? Podpowiadamy.
Gatunki roślin a wymagania glebowe
Sprzedaż ziemi ogrodniczej w Gdyni pozwala na zdecydowanie o zakupie dobrego podłoża. Każde warzywo ma swoje wymagania glebowe, na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu warzywniaka. Jeśli przykładowo roślina preferuje glebę o odczynie lekko kwaśnym, nie będzie dobrze się rozwijała na podłożu bardziej zasadowym. Ogrodnik powinien zadbać o prawidłowe pH ziemi i substancje odżywcze. Konieczne będzie sprawdzenie tego parametru, aby wiedzieć, co można posiać na danym obszarze i czy nie trzeba zwiększyć lub zmniejszyć pH gleby. Może być ona bardzo kwaśna, kwaśna, lekko kwaśna, neutralna, lekko zasadowa, zasadowa lub bardzo zasadowa.
Przykładowo bakłażany wymagają ziem żyznej i próchniczej. Jej odczyn powinien być zaś lekko kwaśny. Z kolei brokuły najlepiej rosną w otoczeniu żyznym i bogatym w bor i molibden. Ziemia powinna być delikatnie kwaśna lub nawet neutralna. Dla buraka i cebuli optymalne pH to od 6,5 do 7. Z tego też powodu warto zwracać uwagę, do czego będziemy ów ziemię wykorzystywać.
Jaką ziemię wybrać do ogrodu?
Jeśli myślimy o ziemi do ogrodu, powinniśmy zdecydować się, czy chcemy mieć u siebie sam trawnik czy też byliny, takie jak krzewy, drzewa i inne sadzonki. Jeśli chcemy obstawić przy pierwszej opcji, wymieszajmy podłoże z około 10-centymetrową warstwą zakupionej i żyznej ziemi ogrodowej. Z kolei w przypadku bylin i planując sadzenie krzewów lub drzew pamiętajmy o przygotowaniu odpowiednio dużego dołu. Powinien on być dwukrotnie głębszy i blisko trzykrotnie szerszy od bryły korzeniowej. Ziemia do ogrodu powinna być pełna wielu mikroorganizmów, które będą dobrze wpływać na wzrost roślin. Roboty ziemne w Pomorskim zdarzają się równie często, dlatego odpowiednia gleba to podstawa.