Styl industrialny, który wchodzi do małych mieszkań i kawalerek
Początki stylu industrialnego to połowa XX wieku i Nowy Jork. Do Polski ten wyrazisty i bardzo charakterystyczny wystrój wnętrz, trafił dopiero pod koniec lat 90-tych. Od tamtego czasu poprzemysłowe aranżacje cieszą się niesłabnącym uznaniem. Choć w dużej mierze wpisują się w przestronne wnętrza i otwarte przestrzenie, znajdujemy w nich elementy, które z powodzeniem komponują się z niewielkimi mieszkaniami. W jaki sposób?
Niewielka kawalerka, ale optycznie powiększona
Kawalerki mają to do siebie, że nie grzeszą metrażem. Trzeba nieźle się nagłowić, by znaleźć w nich niezbędne miejsce na podstawowe elementy wyposażenia. Jeszcze więcej zachodu wymaga przemyślenie, w jaki sposób zaaranżować tak minimalistyczną i skromną przestrzeń. Pierwsza myśl to tworzenie otwartych przestrzeni – dużych, wielofunkcyjnych pomieszczeń, aneksów kuchennych, do tego rezygnacja z drzwi, które ograniczają. Poszerza się to, co możliwe, niweluje się te elementy, a nawet ścianki, które na to pozwalają.
Ze względu na plusy, jakie posiada otwarta przestrzeń, w kawalerce tworzy się dość miejsca, by zastosować aranżację industrialną. Jej charakter to nie tylko surowe materiały, prostota, ale i minimalizm, a ten właśnie jest pożądany pośród najmniejszych powierzchniowo wnętrz. Do tego proste, pozbawione przepychu, a jednak przepięknie wykonane lampy industrialne, które oferują dużo światła zbliżonego do naturalnego. A jak wiemy, oświetlenie daje szansę na uczynienie małych wnętrz, optycznie powiększonymi. Warto zatem poszukać lamp, które poza mocną wiązką światła, przy okazji spełnią funkcje dekoracyjne, tym samym nie będą zmuszać użytkowników do stosowania przytłaczających niekiedy dekoracji. Lampy industrialne, które są praktyczne i piękne, można znaleźć w ofercie sklepu Azzardo.com.pl.
Kolory i materiały, które sprawdzają się najlepiej
Niewielkie pomieszczenia lubią jasne kolory, które dają efekt optycznego powiększenia. Przy ciemnej podłodze można zatem zastosować jasne ściany, do tego lampy, które na tle białego sufitu nie zginą, ale i nie dadzą poczucia przytłoczenia. Mogą mieć z powodzeniem ciemne oprawy, ale warto poszukać ażurowych konstrukcji lub zadecydować o zastosowaniu dużych, transparentnych żarówek, chociażby z widocznym żarnikiem.
Materiały, które oddają charakter wnętrz to między innymi stal czy żelazo, ponadto surowce naturalne, jak drewno, które jest ciepłe, a dla kontrastu surowa cegła. Możliwości pod względem uzyskanego efektu finalnego, jest bardzo dużo, bowiem zarówno metal, jak i cegła czy drewno, mogą występować w różnych odcieniach oraz odmiennym stopniu połysku.
Minimalizm i prostota na pokładzie
Industrialna aranżacja w małym mieszkaniu lub kawalerce, to krok w stronę minimalistycznie i prosto urządzonego wnętrza. Nie chodzi o to, by było nijako, lecz o rezygnację z przepychu i nadmiaru zbędnych ozdób, które zakłócają przepływ energii, zabierają zbędnie miejsce, i zamiast dekorować, zaczynają irytować.
Proste i minimalistyczne elementy wyposażenia, które są wykonane precyzyjnie, z wysokiej jakości materiałów, jedynie z detalami trudnymi do zauważenia, ale spełniającymi swoje role, eksponują charakter wnętrza.
Styl industrialny spotykamy głównie pośród wysokich loftów, pracowni, pomieszczeń, z których artyści czerpią inspiracje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by klimat poprzemysłowych fabryk zagościł tam, gdzie metrażu jest najmniej, za to miejsca na kreatywne rozwiązania – całkiem sporo.