11.6 C
Warszawa
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Wiercenie w betonie – co warto o nim wiedzieć?

Budowa domu to nie tylko konieczność wylewania posadzek czy postawienia ścian, ale również szereg prac wykończeniowych, wśród których jedną z najbardziej problematycznych jest położenie instalacji.

Zarówno elektryka, jak i instalacje wodno-kanalizacyjne wymagają od nas dokonywania licznych odwiertów w betonie. W jaki sposób najlepiej się do tego zabrać? Co warto wiedzieć o wierceniu w betonie? Czy opłaca się wykonywać prace samodzielnie? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Wiercenie w betonie – dlaczego jest takie problematyczne?

Beton, czyli materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie jest solidny i trwały. Jest również bardzo twardym materiałem. To jego podstawowe zalety, dzięki którym ściany naszych domów są nie do sforsowania. Jednocześnie, w przypadku, w którym musimy wykonać odwierty w betonie (a konieczność taka istnieje w każdym domu), wspomniane zalety stają się wadami. Zwyczajne wiertarki nie są w stanie poradzić sobie z twardością betonowej ściany, co więcej, materiał ten bardzo pyli co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.

Technika diamentowa – skuteczne rozwiązanie problemów z betonem

Na szczęście, w dzisiejszych czasach przewierty i wiercenie w betonie może być wykonywane za pomocą specjalnych urządzeń wykorzystujących diamentowe wiertła. Przypomnijmy, że diament to surowiec o niezwykle wysokiej twardości, dzięki czemu radzi sobie z betonem bez żadnego trudu. Technika diamentowa to znacznie mniejsze ilości pyłów oraz krótszy czas wykonywania prac. To jednak nie wszystko. Urządzenia wykorzystujące technikę diamentową dodatkowo chłodzą beton wodą, dzięki czemu nie pyli. Poza tym, wiercenie tą techniką pozwala również zmniejszyć poziom hałasu. Wykorzystanie syntetycznych diamentów pozwala także na precyzję w wykonywanych odwiertach.

Czy mogę samodzielnie wykonywać odwierty w betonie?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób wykańczających lub remontujących domy. Doskonale bowiem wiemy, że samodzielne wykonanie prac to po prostu spora oszczędność. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie przed stojącymi przed nami wyzwaniami. W przypadku, gdy do wykonania jest niewielki odwiert (np. na puszkę elektryczną lub okablowanie) a dodatkowo wiercimy w ścianie działowej – możemy spróbować zmierzyć się z tym wyzwaniem samodzielnie. Potrzebujemy jednak wówczas wiertarki udarowej oraz zabezpieczenia naszych oczu i nosa. Musimy bowiem przygotować się na pylenie.

Jeśli jednak do wykonania są poważniejsze prace – lepiej nie działać na własną rękę. Skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów to nie tylko mniejsze pylenie, ale również większa dokładność i precyzja odwiertów.

Podsumowując, wiercenie w betonie nie jest zadaniem łatwym, szczególnie wówczas, gdy nie posiadamy odpowiedniego sprzętu. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych firmy, które posiadają nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również odpowiednie wyposażenie. Wśród tych, które zasługują na szczególną uwagę wymienić warto firmę RCUT.pl. To doświadczeni profesjonaliści cieszący się doskonałą opinią.

Najnowsze artykuły