Szkody górnicze – rodzaje i przyczyny
Szkody górnicze wcale nie są takim rzadkim widokiem. Tym bardziej warto jest więc poznać ich przyczyny, a także ich rodzaje.
Szkody górnicze – przyczyny ich powstawania
W niektórych regionach Polski, w szczególności na Górnym Śląsku, choć możemy po części mówić również i o województwie dolnośląskim i tamtejszym zagłębiu miedziowym, z pewnością bardzo dobrze znaną frazą są szkody górnicze. Nie wszyscy jednak muszą być świadomi tego, co to dokładnie jest, a także jak generowane są tego typu kwestie. Co więc warto w tym kontekście wiedzieć?
Przede wszystkim warto pochylić się nad definicją szkód górniczych. Mówi nam ona o tym, że tego typu szkody są konsekwencjami wszelkiego rodzaju działań górniczych, które są w stanie znacząco wpłynąć na życie mieszkańców oraz ich stan majątkowy – tym terminem objęte są bowiem zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Tak naprawdę więc wszelkie szkody, których przyczyna leży w działaniu kopalni i szybów górniczych, mogą być podciągnięte pod wyżej wyróżnione hasło.
Jak możemy podzielić szkody górnicze?
Wiemy już, czym dokładnie są szkody górnicze, a także dlaczego dochodzenie odszkodowania za szkody górnicze w Rybniku jest nierzadkim widokiem. Jak jednak możemy pogrupować szkody górnicze? Pierwszym rodzajem są szkody górnicze na budynkach i zabudowach, czyli wszelkiego rodzaju pęknięcia elewacji czy ścian nośnych, zapadnięcia się czy inne uszkodzenia, które mogą być wywołane na przykład przez tąpnięcia i wstrząsy sejsmiczne.
Następnie możemy wspomnieć o szkodach górniczych na gruntach, czyli po raz kolejny zapadnięcia się ziemi, co może naruszyć strukturę danej działki. Wyróżniamy również szkody górnicze na terenie plonów uprawnych – co oczywiste, w tym przypadku chodzi na przykład o zniszczenie upraw z podobnych powodów, co wymienione wyżej. Co dla nas najważniejsze, w każdym z tych przypadków jesteśmy w stanie dochodzić odszkodowania, jeżeli w wyniku szkód górniczych nasze mienie zostało w jakiś sposób uszkodzone.