-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Terapia małżeńska — jakie daje efekty?

W każdym związku są dobre i złe chwile. Kiedy jednak kryzys trwa już od jakiegoś czasu, niezależnie od tego czy wiemy, czym jest spowodowany, czy też nie, jeżeli chcemy naprawić naszą relację, możemy skorzystać z terapii małżeńskiej. Jest to rozwiązanie dedykowane nie tylko osobom, które złożyły formalną przysięgę, ale i tym pozostającym w nieformalnym związku. Jakie efekty daje terapia małżeńska i na czym polega? Podpowiadamy.

Jak wygląda terapia małżeńska?

Terapia małżeńska w Radomiu powinna rozpocząć się od wstępnego nakreślenia problemu, z jakim zmaga się para. Celem terapeuty jest znalezienie jego źródła, a także postawienie diagnozy. W większości przypadków na pierwszych spotkaniach specjalista stara się najpierw poznać dokładnie partnerów i ich relacje w związku, a także genezę problemów, które wpływają na ich kryzys. Następnie nawiązuje z nimi kontakt terapeutyczny.

Efekty terapii małżeńskiej

Terapia dla par dla wielu osób jest ostatnią deską ratunku, aby wytrwać w związku i zwykle przynosi bardzo dobre rezultaty. Jej efekty są uzależnione przede wszystkim od motywacji partnerów i ich nastawienia do zmiany. Należy jednak pamiętać, że specjalista nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać naszych problemów, jeżeli nie będziemy z nim współpracować. Powinien on jedynie pomóc nam odnaleźć zasoby i wskazać możliwe rozwiązania, aby zapobiegać w przyszłości kryzysom w naszym związku.

Korzyści wynikające z terapii małżeńskiej

Bardzo często problemy w związku pojawiają się wtedy, kiedy nie mamy dla siebie czasu, nie umiemy już ze sobą rozmawiać i siebie słuchać. Na terapii małżeńskiej nauczymy się pokonywać trudności w komunikacji i jasno określać swoje potrzeby, a także zaakceptować to, że każdy z nas jest inny. Dodatkowo sesje takie nie zawsze prowadzone są wyłącznie w parach, czasami potrzebne są też indywidualne spotkania z terapeutą. Mogą one pomóc w poszczególności jednostkom, które nie umieją sobie poradzić z wyniesionymi z domu rodzinnego zaburzonymi relacjami.

Najnowsze artykuły