-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Trendy w aranżacji wnętrz w roku 2019

Art Deco to styl, który narodził się wraz z zakończeniem I wojny światowej. Był odpowiedzią na różnorodną i nieuporządkowaną secesję. Lata dwudzieste ubiegłego wieku to czas nadawania przestrzeniom harmonii oraz dyscypliny. Najlepiej ten cel uzyskać wprowadzaniem geometrii oraz dobrze skomponowaną kolorystyką. Dziś mija cały wiek od czasu, gdy bogactwo formy rozgościło się w aranżacji wnętrz. Według dekoratorów to dobry czas, aby powrócić do bogatych korzeni stylu art deco.

Wygoda i elegancja – Art deco jako trend w 2019

Oczywiście warte zaznaczenia jest to, że moda związana z projektowaniem wnętrz się zmienia, ale zawsze wygrywa funkcjonalność. We własnym mieszkaniu chcemy zapewnić sobie najwyższy standard jeśli chodzi o wygodę. Nie bez znaczenia również jest fakt, aby pokoje, kuchnie i łazienki cieszyły nasze oczy. To właśnie dlatego wybieramy piękne meble i aranżujemy nasze pomieszczenia w taki sposób, aby były one zharmonizowane pod względem koloru i stylistyki.

Odpowiedzią na te potrzeby staje się styl art deco, którego wzornictwo jest bardzo bogate i dostojne, ale w niczym nie przypomina sali muzealnej. To połączenie geometrii i okazałych mebli z miękkimi formami. – Dobrym przykładem może być oryginalne wzornictwo tapety na ścianie, której dominującym kolorem będzie czerń lub głęboki brąz ze złotymi lub miedzianymi ornamentami. – mówi Anna Wicher ze sklepu FOTEKS (zobacz ofertę), oferującego fototapety na wymiar. –  Jedna ściana zaaranżowana w ten sposób wprowadza niezwykłą głębię i tajemniczość, ale nie przytłacza i nie narzuca się, ale stanowi niejako bazę całego pomieszczenia. – dodaje Pani Anna.

Wnętrza inspirowane historią

Proste zasłony z lejącego się materiału są świetnym uzupełnieniem oprawy okiennej. Jeśli chodzi o salon komplet wypoczynkowy w postaci sofy i foteli stanowi jego najważniejszy punkt. Jak najbardziej na miejscu są pikowane obicia tapicerskie oraz duże, solidne fotele z obszernymi podłokietnikami. Dobrze jeśli nie zabraknie na nich wygodnych poduszek. Widok takiego salonu od razu nasuwa myśl o wytwornej elegancji.

Komoda i inne meble swoim wykonaniem również nie powinny odbiegać od tego stylu. Dobrym rozwiązaniem są fronty wykonane na wysoki połysk oraz specjalne zaokrąglenia i zastosowanie obłych kształtów. Komody, fotele i sofy wsparte na stabilnych cokołach, zamiast niewielkich nóżkach gwarantują stabilność i wyglądają solidnie. Niektórzy uważają, że nie może w takim wnętrzu zabraknąć długiego szezlonga.

Znaną i stosowaną praktyką 100 lat temu była technika forniru. Oznacza ona pokrywanie mebli cienką warstwą szlachetnego drewna. Widoczne słoje i błyszcząca powierzchnia drewna to widoczny akcent, który jest znakiem rozpoznawczym stylu art deco.

Rola oświetlenia w aranżacji wnętrza

Wielkie znaczenie odgrywa oświetlenie. Wie o tym każdy, kto nieraz siedział w przytulnej, eleganckiej restauracji, w której boczne, dyskretne oświetlenie było jedynym źródłem światła. Dawało to niezwykle romantyczny klimat, w którym czuliśmy się bardzo wyjątkowo. Nasze umysły potrzebują odpowiedniego rodzaju w światła w zależności od stopnia aktywności.

W pomieszczeniach, gdzie nie potrzebujemy oślepiającego blasku żarówki o najwyższej mocy, śmiało można zdecydować się na stojące lampy o zgeometryzowanej formie czy kryształowe kinkiety lub żyrandole. Na biurku z kolei świetnie sprawdzi się jako jego główny punkt mosiężna lampa. Snop światła padający tam, gdzie tego oczekujemy na przykład na ścianę lub bezpośrednio na stół, jest idealnym sposobem na wprowadzenie do mieszkania przyjemnego klimatu. Właściciele niewielkich metraży mogą się obawiać, że ich wnętrza są zbyt małe na zastosowanie tych rozwiązań, jednak odpowiednia gra światła i jasne dodatki, potrafią dodać niezbędnej przestrzeni.


Aranżacje pochodzą ze strony https://sklep.foteks.pl

Najnowsze artykuły