Wynajem długoterminowy czy leasing?
Samochód w firmie często jest jednym ze sposobów wspomagających zarobienie pieniędzy. Przemieszczanie się na różnego rodzaju służbowe spotkania, konferencje, targi – słowem – w miejsca, które wiążą się z rozwojem biznesu są nieodłącznym elementem funkcjonowania zarówno małych firm, jak i potentatów branżowych. Czy w związku z tym bardziej opłacalny jest leasing auta, czy może wynajem długoterminowy?
Ustawodawca zmienił w 2015 roku przepisy regulujące odliczanie VAT od aut firmowych. Okazuje się, że jest to doskonała okazja do zysku. Polskie prawo dopuściło oprócz zakupu auta firmowego czy wzięcia go w leasing również długoterminowy wynajem. Biorąc pod uwagę kwestie finansowe, jest to jedna z najbardziej opłacalnych opcji umożliwiających posiadania pod skrzydłami firmy auta.
Wynajem czy leasing – podstawowe różnice
Przede wszystkim warto skupić się na terminie posiadania auta. W przypadku wynajmu długoterminowego mówimy przeważnie o okresie od 1 miesiąca, do nawet pięciu lat. Tutaj biorąc pod uwagę perspektywę czasową, jest to rozwiązanie o tyle korzystne dla portfela, że generuje oszczędności na poziomie 25-35% w stosunku do opcji wypożyczenia auta na krótki czas. Tutaj przedsiębiorca jest także dość elastyczny pod względem planowania finansów. Może precyzyjnie zarządzać wszystkimi kosztami związanymi z zarządzaniem flotą transportową.
Kolejną kwestią, jaka przemawia za wynajmem długoterminowym jest brak obciążenia w postaci zapewniania samochodom serwisowania, ubezpieczenia. Umowa zawierana z wypożyczalniami, takimi jak ta https://www.fleetcorp.pl/ obejmuje nie tylko samo wynajęcie samochodu, ale także kompleksową obsługę.
Wynajem długoterminowy, a rozwój przedsiębiorstwa
Bardzo ważne jest to, że po zakończeniu umowy z wypożyczalnią aut, przedsiębiorca nią ma możliwości zakupienia go, co w przypadku leasingu jest możliwe. Co to oznacza? W praktyce to, że jeśli wypożyczamy auto i nie możemy go potem zakupić, możemy śmiało potraktować wynajem jako raty w kategorii kosztów uzyskania przychodu.