-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

W jaki sposób projektować małą łazienkę?

Łazienka w domu, albo w mieszkaniu to jedno z najważniejszych pomieszczeń, do którego aranżacji trzeba się zdecydowanie dobrze przygotować. Pamiętajmy, że łazienka jest również pomieszczeniem skomplikowanym technicznie, co oznacza, że zastosowane tam rozwiązania powinny zapewnić funkcjonalność pomieszczenia. Sytuacja komplikuje się, gdy pomieszczenie jest małe i łatwo je zagracić. Czym powinniśmy się kierować w sytuacji, gdy łazienka nie ma dużego metrażu?


Projektowanie łazienki to czasochłonne oraz przede wszystkim odpowiedzialne zajęcie, do którego nie powinniśmy podchodzić w sytuacji, gdy nie mamy określonych wytycznych, nie wiemy dokładnie, jaka aranżacja nas interesuje, nie wiemy, jaką armaturę i ceramikę sanitarną zastosować. Błędy na etapie projektowania łazienki niestety sprawią, że w perspektywie czasu, straci ona na estetyce i funkcjonalności.

Gdy nie mamy do dyspozycji dużej przestrzeni, a na kilku metrach kwadratowych musimy zmieścić wannę, prysznic, pralkę, umywalkę, miskę wc, a także zapewnić dostateczną ilość miejsca, na chociażby szafki czy kosze na pranie, przygotowanie odpowiedniego projektu jest bardzo ważne. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Wanna albo prysznic

W łazience powinniśmy mieć zapewnione odpowiednie rozwiązania do kąpieli. Pamiętajmy, że wanna i prysznic są takimi rozwiązaniami, które w łazience zajmują po prostu najwięcej miejsca. Dokonując wyboru między wanną, a prysznicem, bierzmy pod uwagę nie tylko zużycie wody i koszty ekonomiczne, sprzątania, ale również rozmiary pomieszczenia. Ani wanna, ani prysznic nie powinny być montowane „na styk”.

Bidet i miska wc

Jeżeli nie mamy odpowiedniej ilości miejsca, warto zrezygnować z rozwiązania, które polega na jednoczesnym montażu bidetu oraz miski wc. Oba produkty są dość spore, często montowane są w zabudowie, znacząco mogą utrudnić poruszanie się po pomieszczeniu. Rezygnując z bidetu, możemy zainwestować na przykład w prysznic.

Brak zabudowy

Łazienki są tego rodzaju pomieszczeniami, w których bardzo chętnie wykonujemy różnego rodzaju zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych, wykonujemy podświetlenia LED lub różnego typu wnęki. Zabudowa, która z jednej strony jest oczywiście bardzo ładna i zwiększa walory aranżacyjne, z drugiej kosztuje niemało i zabiera bardzo dużo miejsca. W małej łazience, gdzie nie mamy dużo przestrzeni i liczy się każdy metr kwadratowy, z takiej zabudowy powinniśmy zrezygnować.

Najnowsze artykuły