-3.3 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Wapno granulowane – w jaki sposób oddziałuje na glebę?

Gleba o odczynie kwaśnym to problem dla wszystkich rolników oraz osób, które mają jakiekolwiek uprawy. Nieodpowiednia gleba, która nie jest bogata w składniki odżywcze sprawia, że ciężko o osiągnięcie zadowalających plonów. W efekcie bardzo ważne jest to, aby odpowiednio ją nawozić i pielęgnować. W ten sposób możliwe będzie poprawienie samych właściwości gleby i można będzie sprawić, że wyhodowanie na niej zadowalających plonów nie będzie stanowiło dużego wyzwania. Szczególnie ciekawie prezentuje się wapno granulowane, które jest bardzo łatwe w użyciu i pozwala na odniesienie naprawdę świetnych efektów w związku ze stosowaniem tego.

Wapno wpływa na pH gleby

Wapno granulowane to jedna z najczęściej wybieranych postaci tego nawozu. Wynika to z faktu, że granulki są łatwe w rozprowadzeniu i można precyzyjnie dotrzeć z nimi w dany punkt. Taka forma nawożenia nie wymaga dodatkowo na małych obszarach korzystania z profesjonalnego sprzętu. Samo wapno rozpuszcza się przy kontakcie z wodą i dzięki temu wnika w głąb gleby.

W efekcie za sprawą składu wapna niweluje ono kwaśny odczyn gleby, a także przenosi do niej wiele składników odżywczych, które następnie mogą pobierać rośliny. Gleba staje się dzięki temu o wiele bogatsza i można z powodzeniem hodować na niej bardzo wiele różnorodnych roślin. Szczególnie polecane są tutaj nawozy zawierające wapno z magnezem. Takie połączenie bardzo dobrze odkwasza glebę i poprawia jakość plonów.

Dostarczenie do gleby wielu składników odżywczych

Dostępne na rynku wapna mogą dodatkowo posiadać dodatek siarki lub magnezu. Wapno z siarką przede wszystkim poprawia stan gleby poprzez zwiększenie w niej ilości białka, cukru i tłuszczów. Dzięki temu plony są większe, a sam smak zebranych warzyw i owoców zdecydowanie lepszy. Rośliny w dodatku wykazują większą odporność na złe warunki atmosferyczne.

Magnez jak już wiadomo poprawia proces odkwaszania gleby. Polski producent wapna nawozowego – TAGRO w ofercie posiada wiele różnorodnych produktów, z których można wybrać te, które sprawdzą się w konkretnym zastosowaniu. Można zdecydować się na wapno, które pozwoli poprawić stan gleby.

Najnowsze artykuły