Wyższa kara za brak OC od 2023 roku! Sprawdź, jak jej uniknąć!
Rząd na rok 2023 zapowiedział spore zmiany w kontekście wysokość wynagrodzenia minimalnego. Podwyżki płac odbędą się w styczniu oraz w lipcu 2023 roku. Tym samym, kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu również ulegną odczuwalnym wzrostom. Sprawdź, ile zapłacą kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów.
Każdy, kto narazi się na brak ciągłości OC, musi liczyć się z wysokimi karami sięgającymi nawet trzykrotności minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jaka kara za brak OC zacznie obowiązywać od przyszłego roku? Poniżej znajdziesz najistotniejsze informacje.
Kary za brak polisy OC w 2023 roku – dlaczego w przyszłym roku kary będą wyższe?
Wraz ze wzrostem płac minimalnych w Polsce rząd podwyższył kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Kara za brak OC zależna jest zarówno od wysokości pensji minimalnej w kraju, jak i od tego, ile czasu minęło od wygaśnięcia poprzedniej polisy. Wzrost kar wynika głównie ze względu na fakt stałego podnoszenia pensji minimalnych (w 2023 roku aż dwa razy), a także w wyniku rosnącej inflacji w kraju. Podstawowe dwa kryteria określające grzywny za brak polisy OC uwzględniają dwie składowe:
- wysokość pensji minimalnej w kraju,
- liczba dni opóźnienia w wykupieniu obowiązkowej polisy OC.
Ile wyniesie kara za brak ubezpieczenia samochodu po zmianach w 2023 roku?
Kara za brak OC w 2023 roku dla właścicieli aut osobowych wynosi według prawa 200% płacy minimalnej. Następnie sumę oblicza się na podstawie liczby dni bez polisy zgodnie z przelicznikiem 20%, 50% lub 100%. Według najnowszych wyliczeń, w pierwszej połowie przyszłego roku kara maksymalna wyniesie 6980 złotych, natomiast w drugiej połowie już 7200 złotych. Finalna kwota grzywny za brak OC będzie zależna od tego, jak długo samochód porusza się po drogach bez ważnego ubezpieczenia. Dla pierwszego półrocza 2023 roku, podział dla aut osobowych wygląda następująco:
- brak OC do 3 dni – kara 1400 złotych,
- brak OC od 4 do 14 dni – kara 3490 złotych,
- brak OC powyżej 14 dni – kara 6980 złotych.
Jak widzisz, kary będą srogie, dlatego lepiej wykorzystaj kalkulator OC/AC i czym prędzej podpisz polisę dla swojego samochodu osobowego. Na stronie znajdziesz także ubezpieczenia dla motocyklistów, którzy również podlegają obowiązkowi płacenia OC.
Jak uniknąć kary za brak OC? Podpowiadamy!
Chcesz wiedzieć, jak uniknąć kary za brak OC? Jeśli już zostaniesz skontrolowany przez policję, organy celne, straż graniczną lub system UFG „Wirtualny policjant” – masz tylko jedną możliwość. Możesz złożyć odwołanie za nałożoną karę za brak ciągłości OC do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ale tylko wtedy, kiedy Twoja sytuacja jest naprawdę trudna i nie jesteś w stanie uregulować wysokiego długu. To jedyny sposób, który daje możliwość uniknięcia kary, choć zapominalstwo nie zalicza się do „ważnych powodów” odwołania.
Pamiętaj – jeśli masz ograniczony budżet, porównywarka ubezpieczeń może być pomocnym narzędziem, które pomoże Ci wyszukać najtańsze oferty OC dostępne na rynku. W ten sposób znajdziesz najlepsze polisy, które rozbijesz nawet na kwartalne płatności ratalne.