Rośliny domowe łatwe w uprawie – przegląd gatunków
Wiele osób wprost uwielbia zajmować się roślinami. Przesadzanie, nawadnianie czy dodawanie specjalnych odżywek – to gratka dla fanów domowych upraw. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ogrodnictwem we własnym mieszkaniu, warto wybrać rośliny, które nie wymagają wielkich umiejętności. Które z nich sprawdzą się na początek? Podpowiadamy.
Rośliny domowe – kaktusy oraz sukulenty
Kaktusy oraz sukulenty to rośliny domowe łatwe w uprawie. Cechują się ogromną różnorodnością, a fakt, że wiele odmian pozostaje niewielka, przysparza im wielu fanów. Sukulenty należą do grupy gruboszowatych. Charakteryzują się wytrzymałością na bardzo trudne warunki. Rośliny wykształciły specjalną tkankę, w której magazynują wodę, i w zależności od jej miejsca dzieli się je na 3 grupy. Pierwsza z nich to rośliny łodygowe, co oznacza, że woda gromadzi się w pędach, a ciernie zastępują liście. Do tej grupy zalicza się np. kaktusy, wilczomlecze oraz astrowate.
Z kolei liściowe to te, w których woda znajduje się w zgrubiałych liściach pokrytych warstwą woskową, która ma za zadanie ograniczać parowanie. W tym gronie są np. gruboszowate, aloesy i agawy. Ostatnią kategorią są rośliny korzeniowe – w tym przypadku woda gromadzi się w korzeniach rośliny. Do tej grupy należą m.in. pelargonie i szczawiki.
Dlaczego sansewieria to roślina łatwa w uprawie?
Sansewieria, inaczej zwana „wężownicą” po wielu latach znów staje się popularna. Najwyższe okazy mogą wyrastać na wysokość nawet 3 metrów, choć raczej nie musimy się obawiać, że nasze domowe osiągną taki rozmiar. Jest ona nie tylko piękną rośliną, ale i niezwykle pożyteczną – potrafi oczyszczać powietrze z toksyn i zanieczyszczeń. W Polsce najbardziej popularna jest sansewieria gwinejska.
Są to rośliny doniczkowe ciepłolubne. Charakteryzują się długimi, płaskimi, mięsistymi, sztywnymi i gładkimi liśćmi o mieczowatym kształcie. W zależności od odmiany blaszki mają kolor od ciemno- po jasnozielony i ozdobne, o różnej barwie poprzeczne prążki. Roślina jest niezwykle odporna na niekorzystne warunki. Niepodlewana sansewieria może wytrzymać nawet miesiąc, choć lepiej nie wystawiać jej zbyt często na takie ekstremalne warunki.