Z czego produkuje się szkło?
Szkło jest materiałem, bez którego trudno sobie wyobrazić nowoczesne budownictwo. Powstaje poprzez topienie w wysokich temperaturach piasku kwarcowego wraz z dodatkami odpowiadającymi za konkretne właściwości materiału. Jak przebiega proces otrzymywania szkła i jakie substancje są do tego potrzebne?
Surowce niezbędne do produkcji przezroczystego szkła
Jak powstaje szkło przezroczyste i kolorowe, będące elementem wielu oryginalnych aranżacji? Jego podstawowym składnikiem jest piasek kwarcowy. Dodaje się do niego wybrane związki chemiczne, np. węglan wapnia, sodu, tlenek boru i ołowiu i poddaje działaniu temperatury 1200–1500°C. Pod jej wpływem powstaje płynna masa, którą następnie formuje się w pożądany kształt. Wyroby takie jak wazony czy szklanki wykonywane są metodą wydmuchiwania lub odlewania. Do produkcji szkła typu float oprócz piasku i węglanu sodu potrzebny jest dodatek stłuczki szklanej, a także surowców, takich jak dolomit, wapień i tlenek glinu.
Jak produkuje się szkło?
Pierwszym etapem produkcji szkła float jest zmieszanie składników i umieszczenie ich w zbiornikach, które następnie wędrują do pieca. Po podgrzaniu do 1500°C masa jest lekko schładzana, a następnie wylewana do płaskiego zbiornika z roztopioną cyną. Na gładkiej powierzchni powstaje tafla idealnie przezroczystego szkła. Na tym etapie istnieje możliwość regulowania jej grubości. Następnie szkło poddawane jest powolnemu schładzaniu, dzięki któremu eliminuje się naprężenia wewnętrzne. Materiał bywa dodatkowo powlekany substancjami zmieniającymi jego właściwości – może to być odporność na promieniowanie UV czy zdolność samooczyszczania pod wpływem zwykłej wody. Ostatni etap to przycinanie tafli do docelowych wymiarów. Gotowe szkło może być poddawane hartowaniu, dzięki któremu poprawia się jego wytrzymałość. Szkło ogrzewane jest do temperatury 630–640°C, a następnie szybko schładzane. Dzięki powstaniu w warstwie zewnętrznej naprężeń rozprężająco-ściskających taki materiał zyskuje na trwałości.
Z jakich składników powstaje szkło kolorowe?
Przezroczyste szyby są funkcjonalne i pozwalają wpuścić do mieszkania sporo światła, jednak w niektórych aranżacjach warto zastosować szkło kolorowe. Mieszankę piasku kwarcowego można wzbogacić tlenkami metali, dzięki którym materiał zyskuje konkretne kolory. Dodatki dobiera się w zależności od pożądanego odcienia. Koloidalne cząsteczki złota pozwalają stworzyć szkło o barwie czerwonej. Za kolor żółty odpowiada kadm i siarka, natomiast szkło fioletowe jest zasługą związków manganu. To nie wszystkie możliwości. Istnieje jeszcze opcja barwienia na zielono za pomocą żelaza i chromu oraz na niebiesko z wykorzystaniem związków kobaltu. W niektórych przypadkach, zamiast dodawania do szkła związków chemicznych, stosuje się metodę laminowania między taflami specjalnej kolorowej folii.