Czym jest zapalenie spojówek?
Zapalenie błony śluzowej powieki, czyli zapalenie spojówek zaliczane jest to najczęściej występujących schorzeń związanych z narządem wzroku. Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można poradzić sobie z łagodzeniem skutków oraz leczeniem tej dolegliwości? Podpowiadamy.
Najczęstsze przyczyny zapalenia spojówek
Zapalenie spojówek jest diagnozowane bardzo często. Może ono przybierać różne formy. Mowa o nieinfekcyjnych oraz infekcyjnych. Warto wiedzieć o tym, że występowanie tej dolegliwości oczu może towarzyszyć również chorobom układu oddechowego.
Wśród najczęściej pojawiających się symptomów świadczących o jej wystąpieniu wymienia się przede wszystkim przekrwione tudzież po prostu czerwone oko. Co jest tego przyczyną? Zazwyczaj ma to podłoże zakażenia spowodowanego przez bakterie ropne. Tutaj wymienia się między innymi paciorkowce oraz gronkowce. Idealną przestrzenią do pobudzenia ich działalności jest na przykład przetarcie oka brudnymi dłońmi. Do pojawienia się zapalenia spojówek dochodzi także od nadmiernego kontaktu z kurzem. Przyczynić się do jego wystąpienia mogą także chemikalia. Tutaj warto wiedzieć, iż wymienione czynniki mogą doprowadzić nawet do przewlekłego zapalenia, którego proces leczenia jest długotrwały.
Dolegliwość ta może występować także pod postacią alergii. Alergiczne zapalenie spojówek, bo o nim mowa, jest związane z pojawieniem się czynnika uczulającego w otoczeniu podatnej na niego osoby. W praktyce mowa na przykład o kurzu, chemikaliach, kosmetykach, lekarstwach czy też pyłkach roślin.
Jakie są objawy zapalenia spojówek?
Na początku należy zdać sobie sprawę z tego, że zapalenie spojówek nie jest związane tylko i wyłącznie z samym okiem, ale także i z jego okolicami. Wśród niepokojących nas symptomów, które mogą świadczyć o jego pojawieniu się wymienić należy przede wszystkim światłowstręt. Bardzo często także pacjenci wskazują na pieczenie jak również świąd. Tego typu objawy zaliczane są do podmiotowych. Istnieją także przedmiotowe, a wśród nich przede wszystkim: łzawienie, zaczerwienienie, przekrwienie oraz obrzęk. Niepokojąca powinna być dla nas także ropna wydzielina. Żadnego z nich nie można bagatelizować i jeśli tylko zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy udać się na badanie wzroku.
Zapalenie spojówek i jego rodzaje
Wśród najczęściej diagnozowanych rodzajów zapalenia spojówek wyróżnia się: wirusowe zapalenie spojówek, bakteryjne zapalenie spojówek, rzeżączkowe zapalenie spojówek oraz nieinfekcyjne zapalenie spojówek (alergiczne). Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje może pojawić się przy okazji wystąpienia infekcji wirusowych, jednak może także pojawić się samodzielnie. Bakteryjnemu dodatkowo towarzyszy ropna wydzielina i może mieć ono dość ciężki przebieg. W przypadku rzeżączkowego, to za jego wystąpienie odpowiedzialna jest bakteria Neisseria gonorrhoeae i diagnozowane jest ono głównie u noworodków – przeniesione bezpośrednio z dróg rodnych matki. Ostatni, najczęściej wymieniany rodzaj zapalenia spojówek, czyli alergiczny jest wynikiem działania alergenów.
Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!