Jak poradzić sobie z trądzikiem różowatym?
Trądzik różowaty należy do przewlekłych chorób skóry o podłożu zapalnym. Występuje wyłącznie u osób dorosłych i objawia się zaczerwieniem twarzy. Najbardziej narażone są osoby o bardzo jasnej karnacji. Znacznie częściej dotyka kobiet, ale cięższy przebieg odnotowano u mężczyzn. Jak każda choroba przewlekła, trądzik różowaty wymaga kompleksowej kuracji, nie tylko lekami, ale także dietą oraz domowymi sposobami.
Przyczyny i objawy trądziku różowatego
Trądzik różowaty jest chorobą zapalną, która obejmuje okolice nosa, czoła, policzków i brody. Przyczyny pojawienia się tej odmiany trądziku nie są do końca zbadane, jednak można wyróżnić kilka z nich. Pierwszym czynnikiem, który wpływa na występowanie trądzika różowatego u danej osoby są predyspozycje genetyczne, czyli po prostu odziedziczenie go po rodzicach. Przyczyn można dopatrywać się także w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego oraz zaburzeniach naczynioruchowych, które powodują wzmożoną aktywność naczyń krwionośnych na twarzy. Zaburzenia gospodarki hormonalnej również mogą wywoływać trądzik różowaty. Czynniki środowiskowe też wpływają na stan cery, zatem niezdrowa dieta, nadmierny stres, przyjmowanie określonych leków lub nieprawidłowa pielęgnacja, mogą powodować zapalne zmiany skórne.
Do pierwszych objaw trądziku różowatego należy zaczerwienienie centralnej części twarzy, napięcie skóry, pieczenie oraz szczypanie. Na skórze zaczynają być widoczne poszerzone naczynia krwionośne. Pod wpływem wysokiej temperatury, promieni słonecznych lub niektórych potraw, objawy trądziku różowatego nasilają się. Kolejny etap choroby stanowią krostki i obrzęk twarzy, cera staje się przesuszona, chropowata i bardzo wrażliwa. Pojawiający się w sytuacjach stresowych, pod wpływem emocji czy dużego wysiłku rozległy rumień twarzy może świadczyć o początkach trądziku różowatego i nie wolno go ignorować. Bagatelizując pierwsze objawy dajemy chorobie pole do rozwoju, szybka reakcja to natychmiastowe leczenie.
Sposoby na walkę z trądzikiem różowatym
Przebieg leczenia trądziku różowatego zależy od stopnia jego zaawansowania. Im szybciej rozpoczniemy kurację, tym sprawniej ona zadziała. Najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym. Wybieramy delikatne kosmetyki przeznaczone do skóry z podobnymi niedoskonałościami. Warto patrzeć na ich skład i szukać substancji wspierających leczenie. Pentanol łagodzi podrażnienia, oleje roślinne uzupełniają lipidy i kwasy tłuszczowe, a gliceryna dogłębnie nawilża. Zmagając się z trądzikiem różowatym lepiej unikać potraw ciężkostrawnych, pikantnych oraz wysokoprzetworzonych, które mogłyby nasilać problem. Należy spożywać dużo warzyw i owoców oraz ryb i olejów roślinnych. Możemy wspomagać proces leczenia trądziku różowatego unikając słońca, mrozu i silnego wiatru, rezygnując z chlorowanych basenów i saun. Trądzik różowaty nie jest prosty w leczeniu, ale prawidłowa dieta, pielęgnacja i domowe sposoby, bardzo ułatwiają kurację.
Ciężko dokładnie określić przyczyny trądziku, a jego leczenie wymaga dużo cierpliwości, jednak właściwa pielęgnacja dostosowana do potrzeb naszej cery oraz unikanie czynników wywołujących trądzik różowaty może bardzo ułatwić kurację i przyspieszyć znikanie stanów zapalnych.