22.5 C
Warszawa
piątek, 22 września, 2023

Trądziku można pozbyć się na zawsze!

W powszechnej świadomości, nagromadzenie wyprysków na twarzy to przypadłość młodzieńczej skóry, objaw dojrzewania i przemian hormonalnych. Pojawia się w tym czasie zarówno na twarzy dziewczyny jak i chłopaka i z czasem zanika. Bywa, że przybiera ostrą formę, pozostawiając na twarzy ślady na zawsze. Ale ostry przebieg zmian skórnych cery jest możliwy również u osób dorosłych, kobiet i mężczyzn. 

Zabiegi kosmetyczne na zmiany skórne

Trądzik to przewlekła, trudno gojąca się choroba zapalna gruczołów łojowych. Najczęściej występuje w obszarze lokalizacji gruczołów na twarzy, w okolicy nosa, brody oraz czoła, tworząc tzw. strefę T. U niektórych pacjentów salonów kosmetycznych, trądzik rozwija się również na plecach, ramionach, dekolcie i szyi. Charakterystyczne objawy tej przypadłości to; liczne wypryski, grudki, krostki i ropne torbiele.

Przyczyn powstawania trądziku jest bardzo dużo z uwagi na to, jak wiele jest jego rodzajów. Do wymienianych najczęściej zalicza się indywidualną gospodarkę hormonalną albo czynniki genetyczne. Największy wpływ na przebieg trądziku i jego konsekwencje ma sposób postępowania osoby nim dotkniętej, metody pielęgnacji skóry, dieta, palenie papierosów.

Leczenie trądziku jest skuteczne i trwałe

Bez względu na rodzaj trądziku: różowaty, młodzieńczy, hormonalny, neuropatyczny, zaskórnikowy, niemowlęcy, podskórny, kosmetyczny czy pospolity, przypadłość powinien ocenić dermatolog. Profesjonalne leczenie trądziku jest skuteczne, nie tylko łagodzi objawy, ale umożliwia pozbycie się go raz na zawsze. Dermatolog ocenia rodzaj trądziku i jego pochodzenie a następnie wybiera metodę leczenia farmakologicznego lub zaleca określone zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne.

Jak pielęgnować cerę z trądzikiem?

W celu pozbycia się martwych komórek naskórka, blokujących pracę gruczołów łojowych nie powinno stosować się peelingów mechanicznych lecz enzymatyczne. Zabiegi mechaniczne mogą nasilić objawy choroby, natomiast peelingi enzymatyczne zawierają enzymy: owocowe lub ziołowe, rozpuszczające martwe komórki naskórka. Skuteczne są również preparaty, które w swoim składzie posiadają kwasy owocowe. Mogą to być kremy do stosowania na noc, które rozjaśnią skórę, wygładzą ją oraz zmniejszą przebarwienia i łojotok.

W szczególnych przypadkach dermatolog może zalecić średnio-głęboki peeling dermatologiczny, usługę dostępną w salonach kosmetycznych. Do zabiegu kosmetolog stosuje kwasy owocowe AHA: glikolowy, mlekowy, migdałowy oraz BHA – salicylowy.

Tego rodzaju peeling spowalnia przetłuszczanie się skóry, wygładza ją, zwęża pory oraz redukuje grudki, zaczerwienienia a także spłyca obecne już na skórze blizny. Preparat w postaci żelu lub kremu wmasowuje się w skórę i pozostawia go na kilka minut. Skutecznym zabiegiem oczyszczającym, wykonywanym również przez kosmetyczkę, jest zabieg kawitacyjny. W trakcie zabiegu zanieczyszczenia obecne na skórze usuwa aparat emitujący ultradźwięki.

Najnowsze artykuły