16 C
Warszawa
niedziela, 24 września, 2023

Kryterium Kelly’ego – jak zarządzać kapitałem przy grze z handicapem azjatyckim?

Coraz więcej osób gra w zakłady sportowe, co całkiem zrozumiałe, wszak to świetna rozrywka i zabawa w jednym. Ale zaletą obstawiania meczów jest ponadto możliwość zarobienia pieniędzy i to co całkiem dużych. Ale znaczenie ma tutaj rodzaj zakładu, jaki wybieramy, a także stawka. Obecnie bardzo popularny jest handicap, który daje realną szansę na wygraną, ważny jest jednak kapitał, który postawimy. I właśnie dzisiaj owym kapitałem się zajmiemy, ale w odniesieniu do handicapu azjatyckiego.

Handicap – co to jest?

legalni bukmacherzyWiele graczy zastanawia się, czym jest handicap. Otóż pod tym pojęciem kryje się nic innego jak rodzaj zakładu sportowego, w którym bookmaker dodaje do finalnego rezultatu wydarzenia np. dodatkowe gole, czyli po prostu fory słabszej drużynie. Jeżeli nadal brzmi to dla was skomplikowanie, to już śpieszymy z wyjaśnieniami. Otóż wyobraźcie sobie, że na przeciw siebie stają dwie drużyny piłkarskie, ta z pierwszego miejsca w tabeli oraz z ostatniego. Jak nietrudno się domyślić typowany zwycięzca może być tylko jeden. Ale bądźmy szczerzy, żaden bukmacher w takim zestawieniu nie da dużego kursu na faworyta, dlatego również gra dla typera jest nieopłacalna i zwyczajnie nieciekawa. A teraz wyobraźcie sobie, że słabsza drużyna otrzymuje fory w postaci np. dwóch goli. Sprawia to, że gra będzie ciekawsza, ale i można więcej zarobić. Choć u nas najpopularniejszy jest handicap europejski, to warto również spróbować handicapu azjatyckiego, gdzie bukmacherzy eliminują wynik remisu, co zwiększa szanse typera na wygraną z 33,3% do 50%, a gdy dana drużyna zremisuje to gracz otrzyma zwrot całości, bądź części zakładu.

Kryterium Kelly’ego – jak grać i zarabiać?

Obstawiając jakiś zakład sportowy należy zadać sobie dwa ważne pytanie. A mianowicie „kogo obstawić?” i „za ile obstawić?”. Otóż aby zarabiać wyższe sumy pieniędzy ważny jest nasz kapitał i kwota, jaką jesteśmy w stanie zaryzykować, im większy kapitał, tym nasza wygrana może być większa. Tutaj doskonałym wyborem jest zastosowanie kryterium Kelly’ego. Owe kryterium to nic innego jak informacja, jaką część majątku możemy zaryzykować w sekwencji pozytywnych i oczekiwanych wartości dotyczących zakładów, aby zmaksymalizować stopę zwrotu. Tutaj zastosowanie ma wzór: stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1), gdzie K to aktualny kapitał przeznaczony na zakłady, z kolei p odnosi się do prawdopodobieństwa szans na zwycięstwo typu według gracza, ale ustalonych w procentach, a małe k, to kurs zakładu oferowanego przez bukmachera, czyli zwrot w przypadku zwycięstwa, w notacji dziesiętnej.
Zatem jak nietrudno zauważyć matematyka ma duże znaczenie w obstawianiu i szacowaniu wyników, ale czy rzeczywiście zwiększa szansę na wygraną?

Handicap azjatycki w oparciu o teorię Kelly’ego

legalni bukmacherzyTrudno jednoznacznie stwierdzić, jaką kwotę warto postawić, aby wygrać i pomnożyć swój kapitał. Wszak choć zakłady sportowe są w dużej mierze oparte na statystyce i logice, to nadal duży procent to łut szczęścia. Zatem tak naprawdę nie obędzie się bez analizy przedmeczowej. Ale stosując tutaj kryterium Kelly’ego możesz dojść do wniosku, jaką część swojego kapitału możesz zaryzykować. O ile w klasycznych grach jest możliwość wygranej, remisu, czy przegranej tak ta forma obstawiania, dzieli się na możliwość wygranej, bądź przegranej, a przy tym w zależności o rodzaju handicapu azjatyckiego można jeszcze otrzymać ewentualny zwrot zakładu, bądź też jakąś jego część.

Sposób gry kluczem to wygranej

To, jak grasz ma wpływ na to, ile wygrasz. Ale nietrudno się domyślić, że kryterium Kellye’go plus fakt, że w handicapie azjatyckim twoja wygrana zwiększa się z 33,3% do 50% sprawia, że możesz pozwolić sobie na zaryzykowanie relatywnie większej kwoty, zważywszy, że kursy mogą być dosyć korzystne, co w przypadku niskiej marży bukmachera ma bardzo duże znaczenie. Ale oczywiście nie łudź się, że zawsze wygrasz, choć Twoje szanse są na pewno większa niż w przypadku klasycznych zakładów sportowych.

Stosując kryterium Kelly’ego można w prosty sposób obliczyć jaką kwotę możesz zaryzykować. Jednak musisz jeszcze wziąć pod uwagę, czy masz przewagę nad bukmacherem, a w handicapie wasze szanse wynoszą 50%/50% więc decyzja należy do Ciebie. Choć my zawsze polecamy zachować umiar!

Najnowsze artykuły