Okap kuchenny – czym kierować się przy wyborze?
Okap kuchenny ma za zadanie pochłaniać parę wodną oraz usuwać zapachy powstałe podczas gotowania. By jednak działał skutecznie, musi zostać odpowiednio dopasowany do kuchni. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy!
Jak dopasować okap do kuchni?
Pochłaniacz kuchenny, czyli okap, to urządzenie niezbędne w każdej kuchni. Dzięki niemu nie narażasz pomieszczenia na nadmierną wilgoć, tłuste osady i długo utrzymujący się w nim zapach gotowanych posiłków . Aby wybrać odpowiedni model, powinieneś znać jego rodzaje oraz podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę.
Zdecydowanie najważniejsza jest wydajność okapu, czyli wartość określająca możliwą ilość pochłanianego i filtrowanego przez urządzenie powietrza (podawana w m³/h). Dobiera się ją pod wymiary pomieszczenia, w którym zamontowany będzie pochłaniacz. Jak można to zrobić? Mnożąc szerokość, długość oraz wysokość kuchni, przez najmniejszą ilość wymian powietrza w ciągu godziny, czyli 6. Otrzymany wynik to minimalna wydajność okapu, jeżeli jednak chcesz poznać maksymalną, pomnóż wymiary przez 12.
Im większa jest twoja kuchnia, tym większą wydajność powinien mieć okap kuchenny. Nie zapomnij też o poziomie hałasu, by ten, podczas pracy, nie zagłuszał dźwięku telewizora ( jeśli dysponujesz salonem z aneksem kuchennym, a nie osobnym pomieszczeniem), czy nie przeszkadzał ci podczas pracy. Rozważając więc wartości techniczne produktu, wybierz pochłaniacz kuchenny, który ma poziom hałasu mniejszy niż 60 dB.
Okap kuchenny – jaki rodzaj wybrać?
Innym, równie istotnym elementem doboru odpowiedniego okapu, jest jego rodzaj. Inny model sprawdzi się w dużej kuchni, a jeszcze inny w małej lub tej połączonej z salonem. Duży wybór produktów znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/agd/agd-wolnostojace/okapy,510209,s. Jaki wybrać?
- Okap przyścienny – czyli inaczej kominowy, który jednocześnie jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Urządzenie ma przewód wentylacyjny, prowadzony przy ścianie, a pochłaniana zawartość uchodzi do szybu. Wyróżnia się przystępną ceną, wydajnością oraz skutecznością pochłaniania zapachów. Minusem może być jednak jego rozmiar, który bywa zwykle spory – szyb wymaga poświęcenia dużej przestrzeni na ścianie.
- Okap kuchenny wyspowy –ten model montowany jest nad wyspą kuchenną. Jego przewód wentylacyjny zostaje poprowadzony przez sufit, więc nie ma konieczności montowania go przy ścianie. Doskonale radzi sobie z usuwaniem zapachów, a przy tym wygląda nowocześnie i designersko.
- Okap podszafkowy – coraz popularniejsze urządzenie , idealne dla fanów minimalizmu, które możesz schować w szafce. Okap stanowi w tym przypadku element zabudowy kuchennej, dlatego możliwe jest wysuwanie go tylko w razie potrzeby. Zostaje przymocowany do ściany lub szafki, jest kompaktowy i łatwy do utrzymania w czystości . Świetnie sprawdzi się w małych mieszkaniach.
- Okap teleskopowy – model kompaktowy, który zajmuje niewiele miejsca, bo jest montowany pod szafką. Sprawdzi się do małych kuchni w bloku. Od modeli podszafkowych różni się możliwością wysunięcia dodatkowego panelu, który zwiększa jego powierzchnię zasysania.
Pochłaniacz kuchenny – dodatkowe funkcje i wyposażenie
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Równie istotne będzie sterowanie okapem, które może być mechaniczne lub sensorowe (dotykowe). Co więcej, niektórymi modelami da się zarządzać zdalnie przy pomocy pilota. Materiał, z jakiego wykonane zostało urządzenie, wybierz pod kątem łatwości czyszczenia. Warto też wybrać model wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak:
- Filtr – najlepiej węglowy, który poprawi jakość powietrza, przepuszczanego przez okap.
- Cicha praca – dzięki której praca urządzenia nie zaburzy wykonywanych przez ciebie czynności.
- Touchless – czyli sterowanie gestem rąk, a nie za pomocą przycisków czy dotyku. Wystarczy przesunąć ręką przed urządzeniem, by je włączyć lub zmienić tryb pracy czy włączyć światło.
- Generator ozonu – czyli jonizator uzdatniania powietrza, umieszczony wewnątrz okapu. Maskuje nieprzyjemne zapachy, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.