Jak prawidłowo i skutecznie dbać o słuch?
W codziennym życiu niekiedy nie sposób uniknąć szkodliwego dla nas hałasu. Praca, obowiązki, a nawet zabawa w głośnym towarzystwie może z czasem wpłynąć na pogorszenie słuchu. Jak więc prawidłowo i skutecznie o niego zadbać? Podpowiadamy.
Zadbaj o higienę uszu
Higiena uszu to kluczowy aspekt związany z dbaniem o nasze zdrowie. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób regularnie czyści woskowinę za pomocą zwykłych patyczków kosmetycznych. Nie jest to jednak najwłaściwsza metoda, ponieważ nieumiejętne korzystanie z takich akcesoriów może doprowadzić do uszkodzeń we wnętrzu przewodu słuchowego. Warto też pamiętać, że małżowina sama w sobie pełni rolę ochronną zatrzymując drobinki brudu i kurzu oraz natłuszcza przewody słuchowe. Jednak jej nadmiar może stać się szkodliwy, więc tylko w takim przypadku warto w prawidłowy sposób usunąć ją z ucha. Najlepiej opłukać ucho ciepłą wodą i delikatnie wyczyścić krawędzie otworu usznego suchym ręcznikiem. Można też sięgnąć po specjalne preparaty do uszu, które można znaleźć między innymi w aptekach. Pozwalają one rozpuszczać w bezpieczny sposób woskowinę i zapobiegają infekcjom usznym.
Wykonuj badania kontrolne
Rzetelna kontrola wykonana przez specjalistę może być gwarancją tego, że uda się uniknąć skomplikowanych powikłań i rozwoju chorób usznych. Jeśli ktoś odczuwa dyskomfort i zdarza się, że nie jest w stanie rozpoznać pewnych dźwięków to może oznaczać poważniejszy symptom, który lepiej skonsultować z lekarzem. Problemy z niedosłuchem da się współcześnie bardzo łatwo rozwiązać i można je leczyć. Nowoczesne aparaty słuchowe pozwalają poprawić komfort życia, więc nie dziwi fakt, że są w coraz powszechniejszym użyciu.
Zobacz także: https://www.ctmpolonia.pl/nowoczesny-aparat-sluchowy-jak-go-wybrac/
Zadbaj o ciszę podczas odpoczynku
Wiele osób, które na co dzień pracują w hałaśliwych pomieszczeniach nie potrafią odnaleźć się w ciszy. Włączają telewizor, radio i muzykę na wysoką głośność. Są do tego tak przyzwyczajeni, że nie wyobrażają sobie życia w inny sposób. To błąd, który można jednak w prosty sposób naprawić. Warto dać sobie odpocząć i znaleźć chwilę na wyciszenie się, z dala od wszelakich dźwięków. Wystarczy na przykład skupić się na czytaniu książki lub medytacji.
Nie bagatelizuj infekcji usznych
Przejściowe bóle w uszach, szumy i inne problemy są dość często bagatelizowane, ponieważ pojawiają się i znikają. Nie oznacza to jednak, że infekcja, która powstała w uszach całkowicie zanikła. W późniejszym czasie może to doprowadzić do poważniejszych konsekwencji, więc warto zgłaszać takie nietypowe problemy do laryngologa, aby móc wdrożyć zawczasu bezpieczne i skuteczne leczenie.
Artykuł powstał we współpracy z https://akademiaslyszenia.pl/.