Zasady prawa, funkcjonujące także w branży operowania nieruchomościami, kupnem, sprzedażą, dopuszczają legalne zmniejszenie obciążenia podatkowego. Mają one postać ulg, zwolnień podatkowych oraz odliczeń. Stosowana optymalizacja podatkowa ma za zadanie zmniejszyć koszty podatków, a w niektórych sytuacjach kompletne ich wyeliminowanie.
Optymalizacja podatkowa, dotycząca nieruchomości, najczęściej przeprowadzana jest w firmach:
- zajmujących się produkcją
- deweloperskich
- gazowniczych
- kolejowych
- energetycznych
- telekomunikacyjnych
- wodociągowych
- pracujących nad skomplikowanymi inwestycjami z dziedziny budownictwa
Udana optymalizacja podatkowa i flipowanie
Jeżeli chcemy dokonać optymalizacji podatku od nieruchomości wynajmowanej, musimy w sposób poprawny interpretować przepisy z ustaw o podatkach i opłatach lokalnych. Przyda się także znajomość prawa budowlanego i stanowisk odpowiedzialnych za działania organów podatkowych w sądach.
O tym jak zacząć zarabiać na flipach czytaj tu:
http://managerplus.com.pl/od-zera-do-flipera-jak-zaczac-przygode-z-flipowaniem/
Optymalizacja podatkowa może mieć różny charakter, m. in.:
- wykluczenia nieruchomości z obszaru przedmiotów, dla których opodatkowanie jest niezbędną czynnością
- zmiany klasyfikacji z budowli do budynku
- opodatkowania jedynie fragmentów urządzeń i instalacji znajdujących się w nieruchomości
- ustalenia opodatkowania w stosunku do przeznaczenia gruntu oraz nieruchomości się na nim znajdujących
- pomniejszenie powierzchni użytkowej
- opóźnienie terminów regulacji podatków
- zwolnień podatkowych
- likwidacji środków trwałych
Na co zwracamy uwagę najbardziej?
Sądy administracyjne aktualnie orzekają, że optymalizacji podatkowej najszybciej ulec mogą obiekty w postaci:
- kontenerów
- hal namiotowych
- stacji redukcyjno – pomiarowych
- urządzeń działających we wnętrzach nieruchomości
Jak skorzysta fliper?
Na optymalizacji podatkowej fliper z pewnością skorzysta, jeśli przygotuje skrupulatnie opracowany przegląd podatkowy. W tym celu należy przejrzeć dokładnie ewidencję środków trwałych, dotyczących danej nieruchomości. Ważna będzie także analiza deklaracji podatkowych oraz kalkulacja podatku od nieruchomości, jaka była przeprowadzana w ciągu ostatnich lat. W oparciu o tego rodzaju sprawozdanie można przygotować optymalizację podatkową, co w rezultacie przełożyć się może na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych rocznie. Wszystko zależy od tego, jak dużą ilością nieruchomości pod flipping operuje dany przedsiębiorca.
Optymalizacja podatkowa przydatna zwłaszcza w czasie remontu
Skoro fliping w dużej mierze polega na szybkim wykupywaniu mieszkań zadłużonych lub przeznaczonych do kompletnego remontu, tylko ktoś wysoce nieodpowiedzialny nie skorzystałby z możliwości optymalizacji podatkowej, czyli dodatkowego obniżenia wszelkich kosztów, jakie pojawiają się na drodze urządzania i remontowania nieruchomości od absolutnych podstaw. Jeśli dany najemca prowadzi kilka nieruchomości jednocześnie, wszelkie udogodnienia w postaci optymalizacji podatkowej pozwalają równomiernie rozłożyć wydatki, aby klika nieruchomości przeznaczonych do remontów móc doprowadzać do stanu używalności w jednakowym tempie. To bardzo ważne w sytuacji, gdy najemcy pilnie spieszy się do oddania obiektów w celu użytkowania. Rozsądny fliping na pierwszym miejscu stawia rozeznanie w sprawach podatkowych, by w razie nieoczekiwanej kontroli urzędowej nie czuć się zaskoczonym. Na szczęście, w dzisiejszych czasach przeprowadzane są liczne, cieszące się powodzeniem internetowe i stacjonarne szkolenia podejmujące temat optymalizacji podatkowej dla wszystkich przedsiębiorców, nie tylko tych związanych z rynkiem nieruchomości. Można się wiele nauczyć, poszerzyć wiedzę, co pozwala ustrzec się pułapek, jakich w dziedzinie prowadzenia działalności gospodarczej jest jeszcze wiele.