Pies czy kot – które zwierzę wybrać?
Osoby zdecydowane na przyjęcie pod swój dach czworonoga często mają dylemat, co wybrać – psa czy kota. Pies to wierny towarzysz życia, oddany przyjaciel. To zwierzę odpowiednie dla osób aktywnych, dla których nie stanowią problemu regularne, codzienne spacery, nawet wczesnym rankiem czy późnym wieczorem.
Kot to zwierzę idealne dla osób dla osób zapracowanych, którym brakuje czasu na regularne spacery. Kot przez większość dnia może przebywać sam w domu, choć opieka nad tym zwierzęciem nie ogranicza się tylko do zaspokojenia jego podstawowych potrzeb, czyli karmienia i zmiany żwirku. Większość kotów to pieszczochy potrzebujące codziennej dawki czułości oraz wspólnej zabawy z właścicielem.
Zdecydowaną większość czasu w ciągu doby (około 60%) kot poświęca na sen, reszta czasu to jedzenie, pielęgnacja i zabawa. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, bo kot potrafi mieć niespożyte ilości energii.
Kot może zostać sam w domu na dzień lub dwa, jeśli oczywiście ma zapas karmy, wody i czystego żwirku w kuwecie. Psu w przypadku wyjazdu właściciela na cały dzień lub na weekend należy zorganizować opiekę i znaleźć osobę, która będzie wyprowadzała go na spacery.
Wychowanie
Jeśli chodzi o problemy wychowawcze, do głównych problemów z kotami należy drapanie mebli oraz zaznaczanie terenu. By zapobiec zaznaczaniu terenu, warto poddać kota zabiegowi kastracji lub sterylizacji w przypadku kotek. Niestety drapanie to naturalna czynność kota, kot drapiąc ostrzy sobie pazury, dlatego, by uchronić meble przed zniszczeniem, należy postarać się o drapak dla kota.
Choć koci charakter nie należy do najłatwiejszych, naukę podstawowych czynności, takich jak korzystanie z kuwety koty opanowują bardzo szybko. Trzeba tylko regularnie wymieniać żwirek dla kota, starać się by był on zawsze czysty, bo do brudnego kot nie wejdzie.
W przypadku kota nie ma mowy o tresurze. Kot nie zrobi nic, na co nie ma ochoty. Psa łatwiej nauczyć wszystkiego, gdy jest jeszcze szczeniakiem, choć wymaga to wiele pracy, cierpliwości i uwagi. Pies powinien czuć respekt przed swoim właścicielem, ale nie może się go bać.
Higiena
Kot to bardzo czyste stworzenie. Dba zarówno o swą sierść, jak i o czystość w kuwecie. Problemem może być gubienie sierści, wówczas kot wymaga regularnego szczotkowania. Psy nie dbają o swoją higienę tak jak koty. Wymagają kąpieli oraz pielęgnacji sierści. Po spacerach zwłaszcza w deszczowe dni trzeba wycierać psy łapy, jeśli chcemy zachować czystość w mieszkaniu.