9.8 C
Warszawa
niedziela, 3 marca, 2024

Planujesz każdy dzień tygodnia, ale czy pamiętasz o sobie?

Nawyk planowania jest bardzo ważny w każdej dziedzinie życia – także w prowadzeniu domu. Wiele kobiet łączy obowiązki domowe z pracą zawodową. Jak się w tym natłoku obowiązków nie pogubić? Najlepiej właśnie zaplanować sobie prace – w taki sposób, by każdy dzień przeznaczyć na inną, ważną czynność. W ten sposób najłatwiej utrzymać czystość w domu. Warto jednak pamiętać o tym, by przy okazji zaplanować też czas dla siebie.

Strategia postępowania

Często ma się wrażenie, że w sprzątanie trzeba włożyć mnóstwo wysiłku, a nieporządek robi się sam. Ile osób, tyle opinii na temat tego, jak rozłożyć domowe obowiązki. Jedni są świetni w przydzielaniu różnych prac członkom rodziny. Inni wolą pracować sami, aby nikt im nie przeszkadzał. Jeszcze innym, bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest po prostu zatrudnienie do pomocy fachowca. W codziennym zabieganiu warto chociaż część obowiązków oddać pani sprzątającej, aby wygospodarować czas na swoje pasje, spotkania z ludźmi lub po prostu odpoczynek. Oferty firm sprzątających są łatwo dostępne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „sprzątanie Wrocław” i skorzystać z pomocy w pracach domowych.

Pozytywne nawyki

Nie każdy ma porządek we krwi. Każda z nas jest inna i ma odmienną osobowość. Jeśli jednak brakuje nam pedanterii, wiele rzeczy można wypracować właśnie za pomocą planowania i nawyków. Oczywiście może minąć nieco czasu, zanim je wypracujemy, ale warto spróbować. Jedną z ważniejszych czynności jest odkładanie rzeczy na swoje miejsce. Jeśli nie mamy tego w naturze, w domu bardzo szybko powstaje bałagan. Potrzebujemy wtedy poważnych porządków, by zapanować nad chaosem. Tymczasem nawyk odkładania przedmiotów na miejsce sprawia, że w domu jest o wiele czyściej. Podobnie sprawa ma się z czynnościami, których nie powinniśmy przekładać na później – są to na przykład: ścielenie łóżka, sprzątanie po śniadaniu czy mycie naczyń zaraz po posiłku.

Planowanie dni tygodnia

Warto swoje zadania rozdzielić na poszczególne dni, aby praca poszła sprawnie. Wielu osobom bardzo pomaga takie planowanie. Grafik można zrobić na dzień, tydzień, a nawet miesiąc. Przy dobrej organizacji nic nam nie umknie i wykonane zostanie we właściwej kolejności. Poczucie kontroli to jedno, a przy okazji znów pojawiają się pozytywne nawyki – już sama świadomość, że wtorek to dzień prasowania, czwartek prania, a sobota wycierania kurzy, pomaga nam sprawnie wykonać zaplanowane prace. Sprawdza się to także w przypadku, gdy zatrudniamy panią sprzątającą. Dzięki temu możemy też zaplanować, że środa to dzień siłowni, a piątek przeznaczamy dla przyjaciół.

Sztuka segregacji

W ciągu życia w zastraszający sposób obrastamy w rzeczy. Wielu osobom wydaje się, że wszystkie akcesoria nam bezwzględnie potrzebne, a ta bluzka, której nie zakładało się przez 3 lata, na pewno się jeszcze przyda. Tymczasem od czasu do czasu warto przejrzeć wszystkie sprzęty w pomieszczeniach i wyrzucić to, co jest zbędne, by nie zagracać sobie domu. To samo tyczy się ubrań, które przecież można oddać w dobre ręce, jeśli ich nie używamy. Wokół nas zbierają się też zbędne papiery, gazety, reklamy – nie można mieć dla nich litości, jeśli chcemy utrzymać czystość w domu.

Podział obowiązków

Obowiązki warto podzielić nie tylko na dni tygodnia, ale przede wszystkim rozdysponować pomiędzy domownikami – nie byłoby to w porządku, gdyby tylko jedna osoba zajmowała się gospodarstwem domowym. Dlatego bez problemu w dobre ręce męża lub dzieci można oddać kwestię wycieranie kurzy, sprzątania po posiłkach, czy zmywania naczyń. Natomiast każdą pracę związaną z pracami porządkowymi w domu warto śmiało zlecić zatrudnionej pomocy domowej – a siebie w wolnym czasie trochę porozpieszczać.

Najnowsze artykuły