16.5 C
Warszawa
wtorek, 3 października, 2023

Protezy zębowe – rodzaje i charakterystyka

Protezy zębowe to naprawdę szeroka gama produktów medycznych. Co warto jednak o nich wiedzieć i jak najlepiej móc dobrać je do swoich potrzeb?

Protezy zębowe – ich wybór naprawdę ma znaczenie!

Nie każdy może być świadom tego, jak istotne dla naszego codziennego funkcjonowania są zęby. Oczywiście jeżeli chodzi o takie kwestie, jak jedzenie czy ogólna prezencja nie musimy raczej wiele dodawać, lecz nie można zapominać o tym, że przy okazji są w stanie mocno oddziaływać na nasz komfort psychiczny oraz ogólne zdrowie fizyczne. W tym pierwszym przypadku niezadane zęby bądź ich ubytki mogą być powodem sporych kompleksów, zaś mówiąc o ogóle naszego ciała trzeba dodać, że chore zęby mają ogromny wpływ na inne schorzenia. To właśnie dlatego warto dbać o nasze zęby, a jeżeli ich uratowanie nie jest już możliwe, należy pomyśleć o opcji zastępczej, jaką są chociażby protezy zębowe w Poznaniu. Możemy jednak wymienić kilka różnych rodzajów protez zębowych, a ostateczny wybór naprawdę może mieć spore dla nas znaczenie!

Najważniejsze rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe pozwalają nam na uzupełnienie brakujących zębów, lecz warto pamiętać, że możemy wyróżnić kilka odmian tych wyrobów. Pierwszą najważniejszą różnicą jest typ ich noszenia. Istnieją bowiem zarówno protezy ruchome, które można bez problemu ściągać, jak i przytwierdzane na stałe protezy stałe. Możemy jednak wyodrębnić pewne różnice w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana dana proteza. Najtańszą i najpopularniejszą opcją są protezy akrylowe, które są komfortowe, dobrze imitują prawdziwe zęby, lecz trudno jest się do nich przyzwyczaić.

Jeszcze lepiej prezentują się protezy akronowe, które są również bardzo wygodne, lecz muszą być osadzone obok zdrowych zębów. Istnieją również bardziej zaawansowane protezy z materiałów takich jak nylon czy acetal, a także odrębne ich typy – protezy szkieletowe czy overdenture. Ich wybór zależy głównie od możliwości budżetowych pacjenta oraz ogólnego stanu jego uzębienia.

Najnowsze artykuły