7 C
Warszawa
niedziela, 3 marca, 2024

Recepta przez internet – gdzie można ją otrzymać?

Obecnie receptę na leki można otrzymać nie tylko podczas osobistej wizyty lekarskiej. Wielu pacjentów korzysta obecnie z konsultacji lekarskich online, podczas których również można otrzymać receptę na leki. Sprawdzamy, w jakich placówkach medycznych można otrzymać recepty online i podpowiadamy, jak można je zrealizować.

Recepta przez internet – kto może ją wystawić?

Aby otrzymać receptę na leki przez internet, konieczne jest wzięcie udziału w konsultacji lekarskiej. Tylko lekarz może wypisać dokument, który uprawnia do zakupu określonych typów leków, na przykład stosowanych w leczeniu chorób przewlekłych, środków antykoncepcyjnych, silnych środków przeciwbólowych.

Aby otrzymać recepty przez internet, konieczne jest zatem zapisanie się na wizytę online. Aktualnie jest to możliwe głównie w prywatnych placówkach medycznych, ale warto wskazać, że wybrane placówki z umową NFZ także oferują taką formę wizyt lekarskich.

Następnie, po wzięciu udziału w internetowej konsultacji medycznej, lekarz może wypisać pacjentowi receptę na konkretne leki.

Konsultacja medyczna online – krok po kroku

Uzyskanie recepty przez internet nie jest komplikowane – sprawdź poniżej, jak zapisać się na konsultację medyczną online i otrzymać receptę internetowo.

  1. Wybierz placówkę medyczną wystawiającą recepty przez internet – obecnie jest to wiele punktów, a ich ofertę i cennik usług można sprawdzić już teraz online.
  2. Zarejestruj się na stronie placówki i zamów wizytę – wystarczy wypisać formularz rejestracji, a potem wybrać lekarza i preferowaną godzinę konsultacji.
  3. Zapłać za udział w konsultacji – w przypadku wizyt lekarskich online za usługę płaci się z góry.
  4. Weź udział w wizycie lekarskie – w umówionym terminie lekarz łączy się z pacjentem za pośrednictwem komunikatora internetowego. Wizyta polega wtedy na opisie swoich objawów i odpowiadaniu na inne pytania lekarza. Następnie może on wypisać receptę, a także wystawić L4 przez internet, skierować pacjenta na dodatkowe badania.

Jak zrealizować receptę wystawiona przez internet?

Recepta wystawiona online ma formę kodu, który przekazywany jest na podany adres poczty elektronicznej oraz w formie SMS na telefon.

Aby zrealizować receptę online, należy udać się do apteki i podać w niej kod oraz swój numer PESEL. Aptekarz uzyskuje wtedy natychmiastowy dostęp do wystawionej recepty na komputerze i może przekazać pacjentowi wystawione dla niego leki. Warto wskazać, że receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce – leki można zamawiać też w aptekach internetowych z odbiorem osobistym.

Najnowsze artykuły