8.4 C
Warszawa
piątek, 29 marca, 2024

Rynek pracy w Łodzi – na jakich pracowników jest zapotrzebowanie?

Łódź to największe miasto, a jednocześnie stolica województwa łódzkiego. Obecnie zamieszkiwane jest przez blisko 700 tys. osób, co plasuje je w ścisłej czołówce największych polskich metropolii. Sytuacja na łódzkim rynku pracy jest nieustannie monitorowana przez miejscowy Urząd Pracy. Reguluje publikuje one dane dotyczące zatrudnienia oraz aktualnego stanu bezrobocia w mieście oraz całym powiecie.

Stopa bezrobocia w Łodzi

Łódź jeszcze kilkanaście lat temu była jednym z największych obszarów przemysłowych w kraju. O jej sile stanowiły głównie zakłady włókiennicze, które w latach 90-tych poprzedniego wieku przeżyły prawdziwy kryzys. Dzisiaj stolica województwa łódzkiego na nowo definiuje swoją obecność na polskim rynku pracy. Obecnie jego włodarze promują je jako miasto kultury i turystyki.

Łódź: ogłoszenia praca

A jest w Łodzi co oglądać. Odrestaurowane kamienice oraz zakłady przemysłowe nadają charakter miastu i ściągają do niego miliony turystów każdego roku. Wśród nich są przede wszystkim fani industrialnej historii, sztuki oraz nowoczesnej architektury.

W Łodzi nie brakuje również dużych ośrodków przemysłowych, które są prawdziwą kopalnią nowych miejsc pracy. Według danych REGON w samym mieście zarejestrowanych jest blisko 100 tys. działalności gospodarczych, co świadczy o wysokim stopniu przedsiębiorczości mieszkańców Łodzi.

Nic więc dziwnego, że stopa bezrobocia w Łodzi jest na niskim poziomie. Obecnie wynosi ona niewiele ponad 6 proc. Podobny wynik odnotowano w całym województwie. Pokrywa się to ze średnim wynikiem uzyskanym przez cały kraj.

Wyniki osiągnięte przez stolicę województwa łódzkiego pokrywają się z tymi, które miast osiągało przez ostatnie lata. Pokazują to dużą dojrzałość tutejszego rynku, na który negatywnego wpływu nie miała nawet szalejąca pandemia COVID-19.

Łódź – jaki specjaliści są poszukiwani?

Łódź to świetne miasto nie tylko dla turystów, ale również ciekawe miejsce do życia. Wysoki poziom edukacji, obecność kultury i sztuki, a także rozbudowana oferta sportowa sprawiają, że do miast chętnie napływa ludność z okolicznych powiatów. Wszystko to sprawia, że w Łodzi jest ogromny popyt na usługi pracowników z sektora budowlanego. Poszukiwani są między innymi monterzy, murarze, tynkarze, a także pracownicy zajmujący się robotami wykończeniowymi.

Poważne braki kadrowe zgłaszają również lokalne placówki medyczne – widać to analizując oferty pracy w Łodzi. Pracę w nich bez drugu znajdą nie tylko lekarze, ale również opiekunowie osób starszych, pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Obecność dużych centrów logistycznych w okolicach miasta sprawia, że nie spada zapotrzebowanie również na pracowników magazynowych, logistyków, czy też osób odpowiedzialnych za realizację prac administracyjnych. Siedzi tych firm najczęściej zlokalizowane są poza granicami miasta. Na szczęście, część pracodawców oferuje możliwość darmowego dojazdu do pracy.

Najnowsze artykuły