7 C
Warszawa
niedziela, 3 marca, 2024

Słynne obrazy z motywem Maryjnym

Obrazy religijne najczęściej przedstawiają wizerunek Jezusa Chrystusa. Jednak to właśnie Maryja – Matka Boża jest zaraz po swoim Synu najczęściej przedstawianą w ten sposób postacią biblijną. Artyści zwykli uchwycać różne momenty z jej życia, od codziennych spraw i radości związanej z poczęciem Jezusa, przez ogromne cierpienie spowodowane Jego śmiercią. Niektórzy malarze upodobali sobie jej samotny wizerunek, inni natomiast przedstawiali zwykle jej postać razem z Synem.

Matka wszystkich ludzi

Kult Maryi znany jest na całym świecie. Matka Jezusa była i nadal jest dla wielu pośredniczką Boga. Nikogo zapewne nie zdziwi zatem fakt, że obrazy religijne bardzo często przedstawiają właśnie jej postać. Chociaż Biblia nie mówi wiele na temat losów Maryi, jej nadal trwający kult sprawia, że po dziś dzień jest ona bohaterką wielu malarskich dzieł. Obrazy religijne od zawsze potrafiły zachwycać nie tylko koneserów sztuki, ale również zwykłych amatorów. Nie trzeba być ani osobą wierzącą, ani wielkim znawcą, by docenić piękno tych dzieł.

Najsłynniejsze obrazy

Pieta jest najbardziej działającym na wyobraźnie i wzbudzającym wiele emocji rodzajem przedstawienia Maryi, która trzyma na swych kolanach martwego Jezusa. Obraz Matki, która cierpi z powodu śmierci swojego Syna bardzo często występował u różnych artystów. “Pietà” El Greca, “Pietà” Pietra Pierugina czy też “Pietà z Tubądzina” to jedne z przykładów słynnych przedstawień wizerunku cierpiącej Maryi. Uchwycania przez malarzy wizerunku Matki Jezusa związane jest także z miejscem kultu. W ten oto sposób powstały trzy słynne i piękne dzieła przedstawiające wizerunek Matki Bożej z Guadalupe (autor nieznany), “Objawienie fatimskie” (obraz Salvadora Dali inspirowany czczeniem Matki Bożej Fatimskiej) oraz malunek Matki Boskiej Częstochowskiej (autor również nieznany), który znajduje się w sanktuarium Maryjnym na Jasnej Górze. Ikony to obrazy religijne, które także zasługują na uwagę. Jedne ze słynniejszych dzieł tego rodzaju przedstawiają najczęściej wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Matka Boska Częstochowska, inaczej zwana Czarną Madonną, jest tak naprawdę typem hogeterii, czyli najczęściej stosowanego i najstarszego stylu ikonograficznego, ukazującego Maryję trzymającą na rękach swojego małego Syna. Kolejnym ciekawym i pięknym przedstawieniem Boskiej Rodzicielki jest jej obraz jako matki karmiącej Jezusa. “Madonna z zieloną poduszką” Andrea Solario to jedno z bardziej znanych dzieł ukazujących tą niezwykłą więź pomiędzy Maryją i Dzieciątkiem.

Znani i mniej znani

Należy pamiętać, że obrazy religijne nie są tylko domeną artystów tworzących w minionych epokach. Współcześnie wielu artystów także tworzy dzieła o tematyce sakralnej. Ikony, obrazy olejne oraz rzeźby przedstawiające postacie biblijne nadal cieszą się ogromną popularnością. Matka Boska była i nadal jest inspiracją dla wielu znanych i mniej znanych artystów. Nic dziwnego, że na przestrzeni wieków malowano jej postać niezliczoną ilość razy. Obrazy religijne spotkać możemy w twórczości nie tylko anonimowych artystów, ale również tych najsłynniejszych, jak Salvador Dali, El Greco, czy też Leonardo da Vinci.

Najnowsze artykuły