-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Trening cardio – zalety

Trening cardio, inaczej trening wytrzymałościowy, tlenowy, aerobowy to bardzo popularny rodzaj treningu wśród osób prowadzących zdrowy styl życia. Zalet treningu cardio jest wiele, najważniejszą z nich jest utrata zbędnych kilogramów.

Ćwiczenia cardio zmuszają do intensywnej pracy układ krążenia i układ oddechowy, wzmacniając serce i płuca. Zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób, m. in. zawału, miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia. Dzięki treningom cardio poprawia się samopoczucie, jakość snu, wydolność organizmu, metabolizm. Treningi cardio to również skuteczny sposób na relaks i poprawę samopoczucia.

Jak ćwiczyć?

Aby treningi cardio przyniosły pożądane efekty, należy właściwie dobrać ich czas, intensywność, częstotliwość. Błędem jest intensywne ćwiczenie przez krótki czas. W ten sposób nie uda się spalić tkanki tłuszczowej. Taki trening powinien trwać 40 – 50 minut. Tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać po około 30-35 minutach. Każdy trening wymaga rozgrzewki, która przygotuje mięśnie do wysiłku.

Ćwiczyć nie trzeba codziennie. Wystarczą trzy treningi w tygodniu, pomiędzy treningami powinien być dzień przerwy. Organizm musi mieć czas na odpoczynek i regenerację. Osoby początkujące mogą ćwiczyć dwa razy w tygodniu po 30 minut. Tempo ćwiczeń należy dostosować do swojej kondycji. Wysiłek stopniowo należy zwiększać.

Treningi cardio podnoszą odporność organizmu, dotleniają organizm. Ogromną zaletą treningów cardio jest możliwość przeprowadzenia ich praktycznie w każdych warunkach. By przeprowadzić tego typu trening, nie trzeba iść na siłownię. Ćwiczyć można w domu lub na świeżym powietrzu.

Idealnymi sprzętami do treningu cardio są: rower, rowerek stacjonarny, stepper, bieżnia, orbitrek, w tym orbitrek kettler, wioślarz, rower, skakanka. Treningi cardio można przeprowadzać również bez użycia sprzętu, świetne efekty przynosi bieganie, szybki marsz, trucht w miejscu, taniec czy wykonywanie takich ćwiczeń, jak np. rowerki. Każdy więc może znaleźć ćwiczenia odpowiednie dla siebie.

Z treningów cardio mogą korzystać osoby w każdym wieku. Mogą je wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Przeciwwskazania do treningu cardio

Treningu cardio nie zaleca się jednak osobom z poważniejszymi dolegliwościami układu sercowo–naczyniowego. Z treningu cardio powinny też zrezygnować osoby po zawałach. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.

Najnowsze artykuły