-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Auto do przewozu osób niepełnosprawnych – czym się charakteryzuje?

Niespełna miliard osób na świecie jest niepełnosprawnych. Stanowi to około 15 procent całej populacji na świecie. W Polsce jest to co dziesiąta osoba. Częstym problemem, który spotyka osoby niepełnosprawne jest wybór samochodu, jakim mogą przewieźć osobę na wózku inwalidzkim. Czym więc charakteryzuje się takie auto? Podpowiadamy.

Samochód dla niepełnosprawnych – jak wybrać do przewozu wózka inwalidzkiego?

Osoby, które poruszają się na wózkach inwalidzkich mogą korzystać z transportu specjalnie przystosowanego do ich przewozu. Mogą one podróżować wraz z nimi bez konieczności przesiadania się. Na rynku istnieje bowiem wiele rozwiązań, które umożliwiają przewozy osób niepełnosprawnych. Ważne, aby to rozwiązanie gwarantowało bezpieczeństwo. Konieczne zmiany muszą także posiadać świadectwo homologacji.

Podstawą do komfortowego i bezpiecznego przewozu osób niepełnosprawnych jest oczywiście baza, czyli samochód, który można przystosować do takiego rodzaju transportu. Taki pojazd musi mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość wewnątrz oraz umożliwiać zamontowanie specjalnych najazdów bądź windy dla wózka. Auto do przewozu osób niepełnosprawnych musi mieć także odpowiednie wymiary, aby osoba niepełnosprawna mogła czuć się w nim swobodnie.

Zabudowa samochodu pod wózek inwalidzki – jak wygląda?

Możliwa jest adaptacja takiego pojazdu na kilka sposobów. Wózek z osobą niepełnosprawną może być bowiem wprowadzony do samochodu przy pomocy teleskopowych najazdów, rozkładanej platformy czy windy z napędem elektrycznym. Wózek, w celu zapewnienia stabilności podczas jazdy jest przymocowany atestowanymi pasami. Dodatkowo osoba przewożona zabezpieczona jest biodrowym pasem bezpieczeństwa.

Tak zmodyfikowane auto posiada odpowiednie oznaczenia, które informują pozostałych członków ruchu drogowego o fakcie przewożenia osób niepełnosprawnych. Auto dla niepełnosprawnych może być także w różnych wersjach. Jedne przewożą sześć, a inne nawet do dziewięciu osób. Dzięki temu transport większej liczby pasażerów jest możliwy.

Najnowsze artykuły