20.9 C
Warszawa
niedziela, 28 maja, 2023

Badania techniczne pojazdów – jak często należy je wykonywać?

Posiadanie własnego samochodu to ogromna wygoda i niezależność. Zakup pojazdu niesie ze sobą nie tylko przywileje, ale także obowiązki. Wśród nich znajduje się wykonywanie zabiegów, poprawiających bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i innych uczestników ruchu. Jednym z nich jest regularna kontrola stanu technicznego pojazdu. Czym jest takie badanie okresowe i jak często trzeba je wykonywać? Podpowiadamy.

Na czym polega badanie okresowe pojazdów?

Badania techniczne pojazdów są obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu osobowego. Takie badanie polega na generalnym przeglądzie stanu technicznego danego pojazdu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Każdy pojazd, który ma zostać dopuszczony do ruchu drogowego, musi spełnić wskazane standardy. Podczas badania wykorzystuje się nowoczesne urządzenia diagnostyczne do oceny stanu i  zużycia samochodu, w wyniku codziennej eksploatacji pojazdu.  Sprawdza się stan ogumienia, wygląd i stabilność karoserii, a także sprawność systemu hamowania.

Wszystkie te elementy mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów, a także innych użytkowników drogi, dlatego tego obowiązku nie można zaniedbywać. W przypadku jakichkolwiek obaw warto też zdecydować się na dodatkowy przegląd techniczny.

Jak często trzeba wykonywać badania techniczne pojazdów?

Badania okresowe wykonuje się regularnie. Tuż po zakupie i rejestracji samochodu, każdy właściciel ma trzy lata na wykonanie pierwszego badania okresowego. Po pierwszym badaniu technicznym drugie wykonuje się w ciągu dwóch lat. Po ich upływie każdy kierowca musi regularnie, raz w roku odwiedzić stację kontroli pojazdów.

Stacja kontroli pojazdów jest także miejscem, w którym warto zrobić przegląd także po wypadku, czy po wymianie instalacji na gazową.

Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach okresowych pojazdów?

Badania okresowe nie są usługą bezpłatną. Cena zależy od rodzaju i rozmiaru pojazdu, a można ją sprawdzić na stronie stacji kontroli pojazdów.

Najnowsze artykuły