9.8 C
Warszawa
niedziela, 3 marca, 2024

Felgi aluminiowe – jak dobrać odpowiednie?

Przy wyborze felg samochodowych należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na parametry techniczne tych komponentów. Czym dokładnie trzeba kierować się przy zakupie felg? Zobacz, o czym trzeba wtedy koniecznie pamiętać!

Jaki rodzaj felg wybrać do samochodu?

Obecnie felgi oferowane są w dwóch podstawowych wariantach, czyli można zakupić je jako felgi aluminiowe oraz jako felgi stalowe. Na co warto się zdecydować?

Felgi aluminiowe cechują się bardziej estetycznym wyglądem, są także wytrzymałe i trwałe, pozwalają na sprawną pracę układu hamulcowego i układu zawieszenia. Są wprawdzie droższe od stalowych, lecz cieszą się dużym powodzeniem wśród kierowców.

Felgi stalowe są tańsze, lecz też mniej atrakcyjne wizualnie oraz bardziej podatne na uszkodzenia. W przeciwieństwie do felg aluminiowych można jednak naprawiać nawet większe uszkodzenia tego typu obręczy.

Wobec tego wielu kierowców stawia dzisiaj na felgi aluminiowe, które są zakupem na lata. Jak dopasować je do swojego samochodu?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar felg?

Jakie felgi aluminiowe do BMW – https://felgislask.pl/marki-felgi-aluminiowe-do-bmw będą najlepsze? Jakie alufelgi do Fiata kupić? Wybór odpowiednich felg z aluminium ma znaczenie nie tylko pod kątem ich wyglądu, ale również parametrów technicznych, stąd też trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę.

Wybierając felgi aluminiowe do samochodu, należy zwrócić uwagę na poniższe parametry:

  • Rozmiar felg – podawany w calach,

  • Szerokość felg – podawana w calach.

  • ET felgi – osadzenie,

  • Rozstaw śrub w feldze,

  • Średnica otworu centralnego.

Aby dobór felg był jeszcze łatwiejszy, można skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów – konfiguratorów oraz z tablet, które prezentują, jakie felgi będą pasowały do konkretnego pojazdu oraz opon samochodowych.

Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że średnica felgi oraz średnica opony muszą być takie same. Szerokość natomiast może być nieco inna – większa albo mniejsza. Trzeba też zwrócić uwagę na ET, czyli osadzenie felgi, które odnosi się do głębokości jej osadzenia w nadkolu. Tutaj należy dobrać felgi rekomendowane przez producenta pojazdu. Podobnie jest w przypadku elementów montażowych, czyli śrub oraz średnicy otworu centralnego.

Gdzie kupować tanie felgi aluminiowe?

Koszt zakupu nowych felg aluminiowych do pojazdu rozpoczyna się najczęściej od około 1300 złotych za komplet składający się z 4 sztuk. Za lepszej klasy obręcze trzeba zapłacić już parę tysięcy złotych.

Obecnie niedrogie felgi aluminiowe, także dostępne w atrakcyjnych promocjach i z różnymi rabatami, można kupować w sklepach internetowych. To tam na klientów czeka również najszersza gama wzorów i rozmiarów obręczy do wyboru.

Najnowsze artykuły