14.5 C
Warszawa
niedziela, 24 września, 2023

Wyciskanie pryszczy – niebezpieczny nawyk, który zniszczy Twoją cerę

Ładna cera jest wyjątkowo pożądana i uznawana za atut niezależnie od płci i wieku. Wszelkie niedoskonałości potrafią skutecznie zepsuć nastrój i wywołać kompleksy, w dodatku często prezentują się bardzo nieestetycznie. Na pozbycie się nagłych niespodzianek jest wiele sposobów, niestety nie wszystkie popularne metody są wskazane i skuteczne.

Jaka jest Twoja pierwsza myśl, kiedy widzisz w lustrze pokaźnego pryszcza? Z pewnością w pierwszej chwili kusi Cię, jego szybkie, samodzielne usunięcie. Proste rozwiązania wydają się świetne, ale rzadko przynoszą, oczekiwany skutek. Musisz pamiętać, że samodzielne wyciskanie pryszczy jest ogromnie ryzykowne! Chociaż ciężko się powstrzymać na widok niechcianego gościa na skórze, to dla własnego zdrowia i urody, lepiej odrzucić myśli o jego wyciśnięciu.

Dlaczego nie warto iść na łatwiznę?

Wypryski nie tylko wyglądają dość nieatrakcyjnie, ale potrafią też wywołać dyskomfort w postaci bólu lub swędzenia. Wyciskanie pryszczy, nie usunie w magiczny sposób problemu i chociaż może dać chwilową ulgę przy bolesnych, wypełnionych ropną substancją krostkach, to jednocześnie można zrobić sobie wielką krzywdę.

Usuwanie w ten sposób jakichkolwiek zmian na skórze, może wywołać zakażenie, pogłębić istniejący stan zapalny, a co najgorsze, roznieść bakterie na większą powierzchnię twarzy. Nie zawsze udaje się pozbyć pryszcza za pierwszym naduszeniem, a wielokrotne uciskanie delikatnej skóry może zostawić trwałe ślady. Jeśli masz cerę naczynkową, to możesz zafundować sobie popękane naczynka, a je naprawisz jedynie, udając się na specjalny zabieg.

Dużo krzywdy możesz zrobić nawet najbardziej odpornej skórze, jeśli będziesz naciskać na nią krawędziami paznokci. Wystarczy ułamek sekundy, żeby uszkodzić naskórek i pozostawić trwałą bliznę.

Niebezpieczny nawyk, czy chwila bezmyślności?

Powstrzymywać się przed szybkim rozwiązaniem, nie jest łatwo. Wizja załatwionego problemu zawsze będzie kusząca, ale warto się zastanowić czy przesunięcie problemu o kilka dni, na pewno załatwi sprawę. Ponowne pojawienie się pryszcza po jego powierzchownym usunięciu, jest niemal pewne.

Jeśli zdarza Ci się pozbyć pryszcza pod wpływem impulsu, nie częściej niż raz na wiele miesięcy, to nie masz powodów do zmartwień. Na przyszłość pamiętaj jednak, że lepiej uzbroić się w cierpliwość i uniknąć ryzyka przebarwień i blizn. Problem zaczyna się w momencie, gdy wyciskanie pryszczy stało się czymś, czemu nie możesz się oprzeć. Regularne podrażnianie skóry twarzy, to wyrządzanie sobie ogromnej krzywdy. Częste wyciskanie pryszczy należy jak najszybciej powstrzymać, a jeśli czujesz, że nie dasz rady zrobić tego samodzielnie, to udaj się do dermatologa. Z pomocą lekarza i odrobiną cierpliwości, przywrócisz swojej skórze piękny i gładki wygląd, a wypryski znikną na dobre. Pamiętaj jednak o dokładnej pielęgnacji, opartej na dogłębnym, codziennym oczyszczaniu cery.

Warto zadbać o warstwę lipidową i odpowiednie pH skóry, dlatego nawyk wyciskania pryszczy, zamień na wieczorne, kilkuetapowe rytuały pielęgnacyjne. Twoja cera będzie Ci wdzięczna!

Najnowsze artykuły