-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Jak chronić się przed chemikaliami?

Niebezpieczne substancje chemiczne mogą przybierać różne postacie. Źródłem zagrożenia mogą być w tym przypadku szkodliwe pyły, opary, ciecze, a nawet ciała stałe. Można mieć z nimi styczność w wielu branżach, między innymi lakierniczej, spożywczej, farmaceutycznej czy rolniczej. Na kontakt ze szkodliwymi substancjami narażeni jesteśmy także w domu. Jeśli jesteśmy poddawani działaniu takich środków, konieczne jest używanie odpowiedniego rodzaju odzieży i jej elementów, dobieranych pod względem postaci szkodliwych substancji.

Chemikalia w domu – jak się chronić?

Szkodliwe substancje obecne są nie tylko w dużych fabrykach czy zakładach. Mamy z nimi do czynienia także w gospodarstwie domowym. Możemy mówić tu o silnych produktach służących do czyszczenia muszli klozetowych czy choćby preparatach używanych w ogrodzie. Oprócz odpowiedniego przechowywania takich towarów należy pamiętać o tym, aby podczas użytkowania nie pozwolić na bezpośredni kontakt ze skórą. Stosowanie właściwych rękawic czy masek zapewni bezpieczne używanie specyfików.

Chemikalia zawarte w produktach gospodarstwa domowego mogą być niebezpieczne, a nawet prowadzić do zatrucia organizmu, należy więc odpowiednio utylizować opakowania i uważać, aby nie dostały się one w ręce dzieci.

Jakie zawody narażone na chemikalia?

Wiele zawodów wiąże się z niebezpiecznymi skutkami działania substancji chemicznych. Mowa tutaj o preparatach, które są drażniące, żrące, toksyczne czy trujące. Wymieniać można więc zawody z branży fryzjersko-kosmetycznej, rolniczej, porządku publicznego, farmaceutycznego czy mechaniczno-lakierniczego i tym podobnych. Przedstawiciele zawodów należących do wymienionych dyscyplin, powinni wykonywać obowiązki zgodnie z wytycznymi BHP. Poddawanie organizmu stałemu kontaktowi ze substancjami chemicznymi, może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.

Jaka odzież robocza dla lakierników?

Odzież przeznaczona dla pracowników mających stały kontakt z lakierami powinna być pokryta ochronną warstwą teflonową. Pozwoli to na odpychaniu drobnych cząsteczek, przez co szkodliwe substancje nie osadzają się na ubraniu. Nie należy także zapominać o odpowiednich akcesoriach ochronnych. Rozpylane w powietrzu substancje czy opary nie mogą przedostać się do układu oddechowego. Należy więc dobrać maskę, która dzięki odpowiednim filtrom będzie zapobiegać przedostaniu się chemikaliów do organizmu. Aby wybrać odzież i akcesoria najlepszej jakości najlepiej odwiedzić sklep BHP.

Najnowsze artykuły